Důvěra v českou ekonomiku klesla, spotřebitele prý vyděsila řecká krize | E15.cz

Důvěra v českou ekonomiku klesla, spotřebitele prý vyděsila řecká krize

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: CTK

ČTK, vaj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Důvěra v českou ekonomiku v červenci meziměsíčně klesla o bod na 11,1 bodu, byla nižší u podnikatelů i spotřebitelů. Zvýšila se pouze důvěra mezi podnikateli v průmyslu. Vyplývá to z výsledků konjunkturálního průzkumu, které zveřejnil Český statistický úřad. Meziročně jsou však indikátory důvěry ve všech sledovaných oblastech vyšší.

„Červenec byl poměrně divoký měsíc, co se týče zpráv, jež mohly mít dopad na důvěru v ekonomiku napříč Evropou,“ uvedl hlavní ekonom Generali Investments Radomír Jáč.

Připomněl eskalaci situace kolem Řecka i následné řešení. „Domnívám se, že právě každodenní titulky na téma Řecko mohly poněkud otřást důvěrou ohledně dalšího směřování celkové ekonomické situace, zejména v případě spotřebitelů,“ dodal Jáč.

„Hodnota v červnu byla relativně vysoká, proto dnešní pokles je jen ustálení se na průměru letošního roku. Žádná zásadní hrozba v ekonomice není. Ta dále pokračuje ve svém růstu a nic by se na tom nemělo změnit ani v dalších měsících. Podniky mají nasmlouvané zakázky v průměru na téměř 8 měsíců dopředu, což jim dává určitou jistotu pro celý letošní rok,“ uvedl ale analytik Home Credit Michal Kozub.

Statistici se v průzkumu ptají podnikatelů a spotřebitelů, zda se podle nich situace v budoucnu zlepší, zhorší nebo nezmění. Výsledkem je takzvané konjunkturální saldo, tedy rozdíl mezi kladnými a zápornými odpověďmi v procentech. U podnikatelů saldo v červenci kleslo na 13,6 bodu a u spotřebitelů na 1,3 bodu.

Před rokem činil souhrnný indikátor důvěry 7,6 bodu, což je o 3,5 bodu níže než nyní. Důvěra podnikatelů proti loňskému červenci stoupla o 3,5 bodu a u spotřebitelů, u kterých byl loni indikátor důvěry v záporných číslech, stoupl o 3,6 bodu.

V jednotlivých oblastech se meziměsíčně důvěra mezi podnikateli snížila, výjimkou byl průmysl, kde stoupla o 0,3 bodu. Průmyslové podniky lépe hodnotily celkovou ekonomickou situaci, naopak očekávání ohledně poptávky a zásob hotových výrobků se u nich nezměnila.

Celková důvěra v ekonomiku mezi podnikateli:

Podle dotázaných se v příštích třech měsících nezmění ani výrobní tempo a pokles zaměstnanosti. Podle téměř poloviny oslovených růstu produkce nadále brání nedostatečná poptávka.

Nejvíce, o tři body, klesla od června důvěra ve stavebnictví. Firmy podnikající v tomto oboru hůře hodnotí poptávku po jejich pracích. Příliš optimisticky nepohlíží ani do dalších tří a šesti měsíců, na kdy se snížila jejich očekávání vývoje ekonomické situace. Důvěra ve služby mezi podnikateli meziměsíčně klesla o 2,4 bodu a v obchodě o dva body.

Mezi spotřebiteli ukazatel důvěry klesl o 0,7 bodu. Z průzkumu vyplynulo, že se pro příštích 12 měsíců více obávají zhoršení celkové ekonomické situace. Jejich obavy z vlastní finanční situace a ze zvýšení nezaměstnanosti se nemění, více se však bojí zdražování, stoupá tak jejich úmysl spořit.

Jan Švejnar: Vyšší počet miliardářů v zemi nevede k rychlejšímu růstu

Autor: ČTK, vaj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video