Důvěra v českou ekonomiku klesla, spotřebitele prý vyděsila řecká krize
„Červenec byl poměrně divoký měsíc, co se týče zpráv, jež mohly mít dopad na důvěru v ekonomiku napříč Evropou,“ uvedl hlavní ekonom Generali Investments Radomír Jáč.
Připomněl eskalaci situace kolem Řecka i následné řešení. „Domnívám se, že právě každodenní titulky na téma Řecko mohly poněkud otřást důvěrou ohledně dalšího směřování celkové ekonomické situace, zejména v případě spotřebitelů,“ dodal Jáč.
„Hodnota v červnu byla relativně vysoká, proto dnešní pokles je jen ustálení se na průměru letošního roku. Žádná zásadní hrozba v ekonomice není. Ta dále pokračuje ve svém růstu a nic by se na tom nemělo změnit ani v dalších měsících. Podniky mají nasmlouvané zakázky v průměru na téměř 8 měsíců dopředu, což jim dává určitou jistotu pro celý letošní rok,“ uvedl ale analytik Home Credit Michal Kozub.
Statistici se v průzkumu ptají podnikatelů a spotřebitelů, zda se podle nich situace v budoucnu zlepší, zhorší nebo nezmění. Výsledkem je takzvané konjunkturální saldo, tedy rozdíl mezi kladnými a zápornými odpověďmi v procentech. U podnikatelů saldo v červenci kleslo na 13,6 bodu a u spotřebitelů na 1,3 bodu.
Před rokem činil souhrnný indikátor důvěry 7,6 bodu, což je o 3,5 bodu níže než nyní. Důvěra podnikatelů proti loňskému červenci stoupla o 3,5 bodu a u spotřebitelů, u kterých byl loni indikátor důvěry v záporných číslech, stoupl o 3,6 bodu.
V jednotlivých oblastech se meziměsíčně důvěra mezi podnikateli snížila, výjimkou byl průmysl, kde stoupla o 0,3 bodu. Průmyslové podniky lépe hodnotily celkovou ekonomickou situaci, naopak očekávání ohledně poptávky a zásob hotových výrobků se u nich nezměnila.
Celková důvěra v ekonomiku mezi podnikateli:
Podle dotázaných se v příštích třech měsících nezmění ani výrobní tempo a pokles zaměstnanosti. Podle téměř poloviny oslovených růstu produkce nadále brání nedostatečná poptávka.
Nejvíce, o tři body, klesla od června důvěra ve stavebnictví. Firmy podnikající v tomto oboru hůře hodnotí poptávku po jejich pracích. Příliš optimisticky nepohlíží ani do dalších tří a šesti měsíců, na kdy se snížila jejich očekávání vývoje ekonomické situace. Důvěra ve služby mezi podnikateli meziměsíčně klesla o 2,4 bodu a v obchodě o dva body.
Mezi spotřebiteli ukazatel důvěry klesl o 0,7 bodu. Z průzkumu vyplynulo, že se pro příštích 12 měsíců více obávají zhoršení celkové ekonomické situace. Jejich obavy z vlastní finanční situace a ze zvýšení nezaměstnanosti se nemění, více se však bojí zdražování, stoupá tak jejich úmysl spořit.
Jan Švejnar: Vyšší počet miliardářů v zemi nevede k rychlejšímu růstu