EK: evropské peníze získají jen ti, kdo je správně využívají | E15.cz

EK: evropské peníze získají jen ti, kdo je správně využívají

Eurokomisař pro regionální politiku Johannes Hahn
Eurokomisař pro regionální politiku Johannes Hahn
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Přísun dotací z fondů Evropské unie v letech 2014 až 2020 se bude odvíjet od toho, jak bezchybné a zdravé je jejich nynější získávání. Dotace budou k dispozici jen pro země, které zabezpečí jejich správné využití. V Praze to dnes řekl eurokomisař pro regionální politiku Johannes Hahn. Česko má nyní s čerpáním dotací EU problémy a Evropská komise mu tento týden pohrozila jejich zastavením.

Evropská komise má výtky hlavně vůči nastavení a nezávislosti auditu a způsobu kontroly v ČR. Česká vláda musí dát kontrolu a audit dotačních programů do pořádku do června, upozornila komise. Kabinet už oznámil nápravná opatření. Hlavní změnou bude převedení auditu pod ministerstvo financí.

Hahn dále upozornil, že bez rizik se neobjede ani výjimka pro přesun až 30 miliard korun na výstavbu infrastruktury, kterou žádá od EK ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. Obecně však podle Hahna EK není proti přesunu peněz mezi operačními programy, přes které se státům rozdělují dotace. Kuba chce vzít peníze programům, které financují například vzdělávání, a podpořit mimo jiné tuzemské stavebnictví.

„Jsme otevření změnám v operačních programech, zejména pokud to v daném členském státu pomůže například snížit nezaměstnanost,“ uvedl eurokomisař. Členský stát ale musí počítat s tím, že současné rozpočtové období se chýlí k závěru a žádost nemusí být vyřízená včas. Země by pak o tyto peníze přišla.

Nedostatky ve školství zůstávají

Dotace úřady vyplácí nejdříve ze státního rozpočtu a Brusel poté proplácí tyto peníze zpětně. Když ale evropští úředníci zjistí problém, můžou zpětné proplacení dotace zastavit. Například ministerstvu školství Evropská komise pozastavila před časem vyplacení 1,2 miliardy korun. Ministr školství Josef Dobeš slíbil do konce března zjednat nápravu, ve středu ale kvůli vládním škrtům ohlásil rezignaci.

Eurokomisař pro zaměstnanost a sociální věci László Andor po jednání s premiérem Petrem Nečasem (ODS) řekl, že komise stále vidí nedostatky v operačním programu vzdělávání a konkurenceschopnost, o němž s Dobešem už před měsícem jednal v Bruselu. Od té doby podle Andora sice došlo k pokroku, zatím ale tento proces ještě zdaleka není ukončen.

Dobeš dnes uvedl, že nestihne do března připravit všechny naplánované programy z EU za 6,2 miliardy korun. Chce proto přesunout 2,5 miliardy korun přímo školám na zlepšení přírodovědných a technických oborů a na modernizaci vysokých škol.

Po výrazných změnách při čerpání evropských fondů volá Transparency International. Navrhuje například zrušení regionálních operačních programů a jejich nahrazení centrálně koordinovanými programy zaměřenými na témata. „Nové programovací období je příležitostí pro vytvoření struktury, která bude lépe schopna předcházet podvodům a manipulacím s evropskými fondy,“ řekl ředitel TIC David Ondráčka.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video