Evropská hraniční stráž je karikatura, mělo by ji nahradit NATO, míní Zeman
Návrh Evropské komise ke zpřísnění ochrany hranic, který zahrnuje i zapojení minimálně 1500 členů nově zřízené pohraniční stráže, podporuje česká vláda. Zeman si ale představuje jiné řešení. „Jsem pro to, aby podobně jako v Afghánistánu i v jiných zemích existovalo společné velitelství NATO, které by chránilo hranice EU,“ uvedl.
Proti současně navrhované podobě hovoří podle něj velikost stráže. „To, co se navrhuje dnes, tedy stráž v síle 1500 mužů, je karikatura pohraniční stráže, která by měla smysl pouze tehdy, kdybychom dospěli k názoru, že armády evropských členských zemí NATO mají pouze 1500 mužů,“ řekl Zeman.
Já bych nedramatizoval přijetí tří syrských rodin s nemocnými dětmi
Potřebu pobřežní a pohraniční stráže nedávno zdůraznil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který v úterý také hovořil o vzniku „záložního hraničního systému“ na linii Bulharsko - Makedonie, pokud se nepodaří posílit vnější ochranu schengenského prostoru. Vicepremiér Andrej Babiš naopak podporuje spíš variantu s NATO.
Prezident se v rozhovoru také vyslovil pro rázné omezení počtu migrantů přicházejících do ČR. „Já bych nedramatizoval přijetí tří syrských rodin s nemocnými dětmi. Nedramatizoval bych ani přijetí několika desítek iráckých křesťanů, kteří jsou pronásledováni tamními muslimy. Ale říkám jasně: A dost. Toto je všechno,“ uvedl.
Zeman také očekává, že se do ochrany českých hranic brzy bude muset zapojit armáda. „A to v okamžiku, kdy se povodňová vlna začne z Rakouska přelévat k nám.“ Odmítá ale konání „referenda o migrantech“. „Migranti by měli být vraceni z našich hranic bez jakéhokoliv referenda, protože podle dublinských dohod migrant má požádat o azyl v první bezpečné zemi, a to Česká republika není,“ prohlásil prezident.