Evropská unie má v Česku čím dál větší podporu | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Evropská unie má v Česku čím dál větší podporu, ukázal průzkum. Brexit působí jako varování

Evropská unie má v Česku čím dál větší podporu, ukázal průzkum. Brexit působí jako varování
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

Lucie Bednárová - Info.cz

Odchod Velké Británie z Evropské unie působí zřejmě jako odstrašující příklad. V ostatních zemích si myslí čím dál více obyvatel, že členství v EU je pozitivní. I v Česku její podpora roste, vyplývá to ze statistik Eurobarometr. 

Více než 62 procent Evropanů považuje členství své země v EU za přínosné. Podle statistik je to vůbec nejlepší výsledek za posledních 25 let. Vyčíst se to dá z nejnovějšího průzkumu Eurobarometru, který mapuje názory veřejnosti na EU napříč celou evropskou osmadvacítkou.

Černá čísla vykazují i Češi. Ve srovnání s ostatními zeměmi EU sice patří k největším euroskeptikům, výsledky průzkumu ale ukazují, že od loňského roku přibylo 10 procent lidí, kteří věří, že členství Česka v EU je pozitivní a má přínosy. Toto přesvědčení sdílí téměř dvě třetiny oslovených Čechů (64 procent), zatímco pro 42 procent nepředstavuje členství v EU ani dobrou, ani špatnou věc. Na celoevropské úrovni v prospěch členství v EU věří 68 procent, což je nejlepší výsledek od roku 1983, kdy se průzkum uskutečnil vůbec poprvé.

Asad chce letecké spojení na Krym. Jednal o něm s tamní delegací

Z posledního Eurobarometru je navíc patrné, že téměř všechna čísla jsou lepší od referenda o vystoupení Spojeného království z EU, které proběhlo v roce 2016. Podle pracovníků Informační kanceláře Evropského parlamentu v ČR to svědčí o jediném: lidé na kontinentu se obávají toho, co brexit přinese. „Kvůli obtížným vyjednáváním tak zároveň roste povědomí o výhodách členství v EU,“ nabízejí vysvětlení.

V Bruselu dnes začíná zasedání Evropské rady, na které se sjíždějí premiéři a prezidenti členských zemí EU a kde se bude brexit probírat. Jednání ale zamrzla a podle všeho se zdá, že se je v brzké době nepodaří rozhýbat. Přitom čas běží a do reálného odchodu Velké Británie z EU zbývají měsíce. Podle pozorovatelů se tak každým dnem zvyšuje šance, že Londýn z evropské osmadvacítky odejde bez předem dojednané smlouvy. To by podle prognóz mnohých představovalo naplnění nejčernějšího scénáře.

Musíme ze světa sprovodit nedobytné pohledávky, plánuje ministr spravedlnosti Kněžínek

Průzkum Eurobarometru se kromě spokojenosti se členstvím v EU věnoval také blížícím se volbám do Evropského parlamentu. Ty proběhnou v květnu příštího roku.

Jak už INFO.CZ dříve psalo, povědomí o eurovolbách není v Česku vysoké. Z jarního Eurobarometru vyplynulo, že pouze čtvrtina oslovených Čechů byla schopna správně určit jejich datum. Zájem o volby, v nichž si Česko zvolí 21 zástupců, přiznalo pouze 21 procent dotázaných. Na celoevropské úrovni se jednalo o skoro polovinu oslovených.

Celý článek čtěte na Info.cz >>>

Audi zaplatí více než dvacetimiliardovou pokutu za podvody s emisemi
Česko si v konkurenceschopnosti polepšilo jen mírně, škodí mu špatná infrastruktura i nedostatek lidí

Autor: Lucie Bednárová - Info.cz
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!