Exnáměstek Šiška dostal za manipulaci zakázky ve prospěch Fujitsu šest let natvrdo | E15.cz

Exnáměstek Šiška dostal za manipulaci zakázky ve prospěch Fujitsu šest let natvrdo

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Soud poslal bývalého prvního náměstka ministerstva práce (MPSV) Vladimíra Šišku na šest let do vězení za zmanipulování zakázky na výplatu sociálních dávek ve prospěch firmy Fujitsu Technology. Šiška má také nahradit státu škodu ve výši 282 milionů korun. Druhému obžalovanému, někdejšímu řediteli odboru ministerstva vnitra Miroslavu Dudovi, uložil soud tříletý podmíněný trest. Rozsudek, který vyhověl návrhu státního zástupce, není pravomocný. Muži se proti němu odvolali.

Pražský městský soud Šiškovi také přikázal uhradit ministerstvu práce způsobenou škodu ve výši 282 milionů korun. Duda má po dobu pětileté zkušební doby splácet vnitru 1,1 milionu, což je částka, kterou ministerstvo zaplatilo na pokutách uložených Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže.

"Oba obžalovaní při plnění svých pracovních povinností zneužili své pravomoci a umožnili jednání, které následně vedlo ke způsobení škody ministerstvu práce a sociálních věcí předražením služeb, které byly dodávány společností Fujitsu," konstatoval předseda soudního senátu Tomáš Durdík.

Zakázku prý Šiška "přihrál" Fujitsu tím, že ohnul, přizpůsobil a zneužil podmínky rámcové smlouvy, kterou mělo s firmou od roku 2008 uzavřenou ministerstvo vnitra. Umožnil mu to podpis tehdejšího ředitele odboru rozvoje projektů a služeb eGovernment Dudy jak na dokumentu o přistoupení ke smlouvě, tak na jednotlivých dodatcích. Firmě Fujitsu tak Šiška údajně zajistil prospěch ve výši 217 milionů korun. Nepodařilo se ale prokázat, že by z toho exnáměstek měl jakýkoliv osobní majetkový prospěch.

Za zneužití pravomoci, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení povinnosti při správě cizího majetku hrozilo obžalovaným pět až 12 let odnětí svobody. U Šišky soud akceptoval žalobcův návrh na šestileté vězení, ačkoliv jej označil za "velice blahosklonný". Soudce Durdík podotkl, že pro použitou právní kvalifikaci by stačilo způsobit škodu 56krát nižší, než jakou zavinil Šiška. Vzal nicméně v úvahu dosavadní náměstkovu bezúhonnost a také to, že od spáchání trestné činnosti uplynulo už pět let.

Duda jen porušil pravidla

V Dudově případě soud nakonec na návrh žalobce překvalifikoval sjednání výhody na porušení pravidel hospodářské soutěže, protože nebylo prokázáno, že by obžalovaní jednali v kooperaci či po předchozí dohodě nebo že by měl Duda osobní zájem na způsobu řešení zakázky pro ministerstvo práce. Bývalý ředitel má po dobu pětileté zkušební doby splácet vnitru 1,1 milionu, což je částka, kterou ministerstvo zaplatilo na pokutách uložených Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže.

Šiška, kvůli jehož trestním kauzám rezignoval v říjnu 2012 ministr Jaromír Drábek (TOP 09), je v souvislosti se svým působením na ministerstvu obžalován také kvůli pokusu zadat miliardovou zakázku na kontrolu vyplácení sociálních dávek firmě IBM a kvůli údajnému vydírání jednatele firmy OKsystem.

Bývalý náměstek Šiška čelí třem kauzám

27. února 2012 - Nadační fond proti korupci oznámil, že podal trestní oznámení na ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09), jeho prvního náměstka Vladimíra Šišku a na neznámé pachatele. Důvodem bylo podezření, že se mohli dopustit několika trestných činů při zavádění nových informačních systémů pro výplaty dávek pomoci v hmotné nouzi, příspěvku na péči a dávek pro tělesně postižené.

3. května 2012 - Policie potvrdila, že prošetřuje, zda se při zavádění systémů pro výplaty dávek na ministerstvu práce a sociálních věcí (MPSV) nestal trestný čin.

1. října 2012 - Šišku a ředitele odboru informatiky MPSV Milana Hojera obvinila policie z podplácení. Podle ní nabídli firmě OKsystem přidělení veřejné zakázky za nejméně 100 milionů korun, pokud stáhne stížnost na postup ministerstva při jiné veřejné zakázce.

2. října 2012 - Ministr Drábek odvolal Šišku z funkce. Ministr zároveň prohlásil, že odejde z funkce, pokud se prokáže, že se jeho náměstek dopustil trestného činu.

3. října 2012 - Soud poslal Šišku do vazby, z níž byl propuštěn po několika týdnech. Ministr Drábek rezignoval.

2. března 2013 - Policie oznámila, že v souvislosti se zakázkou na provoz systému výplaty sociálních dávek stíhá několik osob, mezi nimi i Šišku. Šlo o jeho druhou trestní kauzu.

27. června 2013 - Policie navrhla obžalovat Šišku a Hojera z podplácení a zneužití pravomoci úřední osoby. Státní zastupitelství žalobu podalo o měsíc později.

17. listopadu 2013 - Policie Šišku obvinila z několika trestných činů kvůli další zakázce. MPSV si chtělo v roce 2012 bez výběrového řízení pronajmout od společnosti IBM systém, který měl kontrolovat posudkové lékaře, a zabránit tak zneužívání dávek. Tendr nakonec zrušil antimonopolní úřad.

27. května 2014 - Soud Šišku nepravomocně potrestal šesti lety vězení za vydírání v kauze OKsystem. Hojerovi uložil pět let.

25. září 2014 - Vrchní soud v Praze zrušil květnový rozsudek nad Šiškou i Hojerem a případ vrátil k novému projednání.

29. ledna 2015 - Vrchní státní zastupitelství v Praze oznámilo, že na Šišku podalo obžalobu v souvislosti se zakázkou, kterou měla získat IBM. Obžalován byl i soudní znalec Vladimír Smejkal, který k zakázce zpracoval posudek.

3. dubna 2015 - Pražský městský soud potrestal Šišku v kauze OKsystem sedmi lety vězení; Hojerovi uložil šest let.

15. října 2015 - Pražský městský soud začal projednávat kauzu týkající se zakázky pro IBM.

7. prosince 2015 - Státní zástupce obžaloval Šišku ve třetí kauze, a to kvůli údajně zmanipulovaným zakázkám na provoz systému výplaty sociálních dávek. Společně s Šiškou čelí obžalobě úředník z ministerstva vnitra Miroslav Duda.

14. ledna 2016 - Odvolací soud podruhé zrušil verdikt v kauze vydírání firmy OKsystem. Případ vrátil městskému soudu.

23. února 2016 - Soud osvobodil Šišku i znalce Smejkala v kauze zakázky pro IBM. Konstatoval, že skutky obou mužů nebyly trestným činem. Státní zástupce se na místě odvolal.

27. června 2016 - Pražský městský soud začal projednávat Šiškovu kauzu, v níž s Dudou čelí obvinění kvůli zmanipulování zakázek na provoz systému výplaty sociálních dávek.

Září 2016 - Pražský vrchní soud v polovině září zrušil osvobozující verdikt nad Šiškou a znalcem Smejkalem. Kauzu zakázky pro firmu IBM vrátil k dalšímu projednání Městskému soudu v Praze.

30. září 2016 - Soud poslal Šišku na šest let do vězení za zmanipulování zakázky na výplatu sociálních dávek. Druhému obžalovanému Dudovi uložil tříletý podmíněný trest. Rozsudek není pravomocný. Oba muži vinu odmítají.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video