Firmy skrývají vlastníky. Chystají se tresty | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Firmy skrývají vlastníky. Chystají se tresty

Firmy skrývají vlastníky. Chystají se tresty
Ministerstvo spravedlnosti
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Nguyen Thuong LyJan Pavec

Evidence skutečných majitelů má pomoci v boji s korupcí a praním špinavých peněz, zatím však zeje prázdnotou. V požadované lhůtě se do ní registrovala jen osmina tuzemských společností. Vláda se chystá současné podmínky zpřísnit.

Od spuštění evidence skutečných majitelů uplynul rok a většina společností, které se do ní měly do začátku letošního roku zapsat, ji ignoruje. Možnost dohledat skutečné vlastníky firem přitom po Česku požaduje Evropská unie, která rejstřík pokládá za jeden prostředků pro boj s korupcí, daňovými úniky a praním špinavých peněz.

Povinnost oznámit státní správě jméno svého skutečného majitele splnila v Česku jen osmina firem. Do prvního ledna tohoto roku se do nové databáze měly zapsat všechny osoby zapsané do obchodního rejstříku, tedy víc než půl milionu subjektů. „K termínu svou povinnost splnilo 65 395 subjektů,“ napsal redakci Martin Bačkovský z tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti, které má evidenci na starosti.

Ministerstvo připouští, že nemá firmy k zapsání jak motivovat. Společnostem, které se do evidence skutečných majitelů nezapíšou, totiž podle zákona nehrozí žádná sankce. „Za těchto okolností nezbývá než apelovat na splnění povinnosti prostřednictvím dostupných komunikačních prostředků,“ uvedl Bačkovský.

Elon Musk usadil svou automobilku do Česka

Ministerstvo proto pracuje spolu s rezortem financí a Finančním analytickým úřadem na změnách. Vláda tím také reaguje na poslední novelu směrnice z loňského června, která ukládá členským státům do ledna 2020 zpřísnit podmínky v souvislosti s registrem.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu E15
fotoRoční předplatné1899 Kč
Ušetříte 489 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoČtvrtletní předplatné499 Kč
Ušetříte 98 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoMěsíční předplatné99 Kč
Cena 99 Kč platí pro první měsíc pro nové předplatitele. Další následující měsíc stojí 199 Kč.
Objednat
fotoDarujte roční předplatnéNáhled předplatného1899 Kč Objednat
Firemní předplatné
Roční licence pro firmy a instituce
Printová verze E15
Předplatné printového deníku E15
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!