Fischer předložil vládě rozpočet se schodkem 112 miliard

Jan Fischer

Jan Fischer Zdroj: Anna Vackova, E15

Ministr financí v demisi Jan Fischer předložil vládě v návrhu státního rozpočtu na příští rok schodek 112 miliard korun. Původně se plánoval deficit 110 miliard korun. Tříprocentní hranice deficitu veřejných financí překročena podle Fischera nebude. Vláda bude schvalovat návrh rozpočtu příští týden po pátečním jednání tripartity. Ministr to řekl na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády.

Vláda podle Fischera v rozpočtu počítá s růstem ekonomiky o 1,3 procenta, zatímco původně předpokládala růst o 0,8 procenta. Na daňových výnosech to znamená zhruba čtyři nebo pět miliard korun navíc. „Schodek zůstává na úrovni 112 miliard, tak jak to bylo při posledním jednání vlády, Maastricht dodržíme, to znamená podíl deficitu na hrubém domácím produktu bude těsně pod třemi procenty,“ prohlásil Fischer.

Ministr dnes dále uvedl, že v návrhu rozpočtu počítá například s navýšením plateb pro státní pojištěnce o 4,7 miliardy korun, tedy proti původnímu plánu o miliardu více, aniž se to dotkne deficitu rozpočtu. Většina, 770 milionů korun, je z balíku rozpočtových výdajů původně určených na služby, část peněz je k dispozici díky desetiprocentnímu omezení výdajů na energie vzhledem k očekávanému poklesu jejich cen. Dodatečné peníze přinese ministerstvo zahraničí, které dnes navrhlo navýšit příjmy z udělování víz o sto milionů korun, z toho se ale polovina bude vracet resortu.

Další rozpočtové příjmy plynou také z vyššího odhadu inkasa z aukce kmitočtů, vyšší jsou také očekávané příjmy ze státních podniků, které mají celkem činit 7,3 miliardy korun. Na výdajové straně návrh rozpočtu rovněž počítá s navýšením mzdových prostředků ve státní správě o dvě procenta. Posílena byla navíc kapitola ministerstva vnitra o 400 milionů korun, což podle Fischera otvírá prostor pro řešení problémů s náborem nových policistů.

Případné navýšení rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) na rok 2014 dnes vláda přerušila. Stejně jako jednání o nízkoúročených úvěrech, které by měl poskytovat Státní fond rozvoje bydlení (SFRB).

Do Poslanecké sněmovny, která je však nyní rozpuštěna, musí vláda rozpočet dodat do konce září. Rozpočet ještě může výrazně upravit Sněmovna a vláda, které vzejdou z říjnových předčasných voleb. Nová Sněmovna se bude návrhem zabývat nejdřív 26. listopadu, kdy ji čeká první schůze po předčasných volbách.