Horkým tématem senátních voleb je nezájem voličů

Výrazně si polepšili lidovci. Samostatně získali čtyři senátorské posty, zvítězili i v dalších třech obvodech, kde měli společného kandidáta se zelenými. Hlavní lídři obou stran neskrývali spokojenost.
„Vyhráli jsme potřetí za sebou,“ připomněl předseda ČSSD, premiér Bohuslav Sobotka. Místopředseda KDU-ČSL, ministr zemědělství Marian Jurečka zase konstatoval: „Sedm opravdu kvalitních osobností v Senátu je pro nás velký úspěch.“
Spokojeni se senátními volbami nemohou být komunisté, pohořela také pravice. Občanští demokraté si připsali jen dva mandáty a TOP 09 ani jeden. Po komunálních volbách je to pro stranu vedenou Karlem Schwarzenbergem už druhá studená sprcha, a on také připouští, že partaj bude muset projít důkladnou reformou.
Neuspokojivý průběh
Senátní volby, respektive jejich průběh, ale tak docela neuspokojily ani vítěznou vládní koalici. Jak Babiš, tak Sobotka už oznámili, že budou usilovat o změnu volebních pravidel. Podle prvního z nich by v senátních volbách stačilo jedno kolo, konat by se mělo ve všední den, například ve čtvrtek.
Šéf ČSSD zase soudí, že by se měl prodloužit odstup mezi prvním a druhým kolem. Svou ideu už nastínil také prezident Miloš Zeman. Podle něj by všechny volby měly být prostě povinné. Důvod? Čím dál tím nižší zájem voličů, o senátní volby především.
Právě nízkou volební účastí například Sobotka odůvodňuje neúspěch známých osobností ČSSD – ministra školství Marcela Chládka nebo místopředsedkyně strany Aleny Gajdůškové. Ta ze Senátu odchází po dvanácti letech působení, na Zlínsku těsně prohrála s Františkem Čubou, kandidátem Strany práv občanů. Chládka, který obhajoval mandát za Rakovnicko a Lounsko, porazila Zdeňka Hamousová, starostka Žatce, kandidující za ANO.
Senát Čechy nezajímá, možná se změní zákon |
---|
Skvrnou na víkendové volbě zůstane volební účast. O druhé kolo senátních voleb byl minimální zájem, svůj hlas využilo jen 16,7 procenta voličů. To je nejnižší číslo v historii. Vládní politici už kvůli tomu také načali debatu o změně volebních pravidel. Třeba podle premiéra Bohuslava Sobotky by se měla prodloužit pauza mezi oběma koly a lidé by před druhým znovu měli dostat do schránek volební lístky. |
Do Senátu kandidovali i tři současní ministři, dva z nich – Marcel Chládek (ČSSD) a Antonín Prachař (ANO) ve volbách propadli. Jejich vládní angažmá to bezprostředně neohrozí. S Chládkovou prací je premiér naprosto spokojený, Prachaře zase podpořil šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Předseda vlády o něm ale říká: „Má teď čas do konce roku, aby přesvědčil, že stíhá úkoly.“ Ministr pro vládní legislativu, sociální demokrat Jiří Dienstbier v Kladně místo senátora obhájil. |
Na Pelhřimovsku suverénně zvítězil Milan Štěch (ČSSD), o tom, že zůstane stát v čele horní komory, tak zřejmě není pochyb: „Pokud od klubu ČSSD dostanu nabídku, abych kandidoval, přijmu ji. Jsem připraven,“ prohlásil. |
V Senátu přibudou nové kluby |
---|
V horní parlamentní komoře je nyní pět senátorských klubů – ČSSD, ODS, Klub pro obnovu demokracie – KDU-ČSL a nezávislí. Společný klub mají Strana práv občanů s KSČM a hnutím Severočeši. cz. Pátým klubem jsou Starostové a hnutí Ostravak. Po víkendových volbách se jejich počet zřejmě rozšíří na sedm. Vlastní klub bude mít i Strana zelených, k jejímž třem současným senátorům voliči přidali další tři. V klubu totiž bude zřejmě mít i nového senátora a bývalého rektora Univerzity Karlovy Václava Hampla (za KDU-ČSL). Podle něj lidovecká nominace do voleb neznamená, že bude bezvýhradně podporovat koaliční návrhy. Samostatný klub chce založit i hnutí ANO. Kromě senátorů zvolených za ANO, by v něm měla být i senátorka Alena Dernerová z hnutí Severočeši. cz. Minimum pro založení samostatného senátorského klubu je pět členů. |
Tereza Zavadilová: Krize na pravici