Horkým tématem senátních voleb je nezájem voličů

Senát (archivní foto)

Senát (archivní foto) Zdroj: CTK

Horní komora parlamentu už nebude jednobarevná, nově její křesla obsadí senátoři v dresech všech tří stran vládní koalice. Dosud Senát ovládala sociální demokracie, která také obhajovala nejvíc mandátů, a o deset míst přišla. Přesto na zisk mandátů volby vyhrála.

Výrazně si polepšili lidovci. Samostatně získali čtyři senátorské posty, zvítězili i v dalších třech obvodech, kde měli společného kandidáta se zelenými. Hlavní lídři obou stran neskrývali spokojenost.

„Vyhráli jsme potřetí za sebou,“ připomněl předseda ČSSD, premiér Bohuslav Sobotka. Místopředseda KDU-ČSL, ministr zemědělství Marian Jurečka zase konstatoval: „Sedm opravdu kvalitních osobností v Senátu je pro nás velký úspěch.“

Nové složení Senátu Parlamentu ČRNové složení Senátu Parlamentu ČR|E15

Spokojeni se senátními volbami nemohou být komunisté, pohořela také pravice. Občanští demokraté si připsali jen dva mandáty a TOP 09 ani jeden. Po komunálních volbách je to pro stranu vedenou Karlem Schwarzenbergem už druhá studená sprcha, a on také připouští, že partaj bude muset projít důkladnou reformou.

Jak dopadly stranyJak dopadly strany|E15

Nejdrtivější porážky,Nejdrtivější porážky,|E15

Neuspokojivý průběh

Senátní volby, respektive jejich průběh, ale tak docela neuspokojily ani vítěznou vládní koalici. Jak Babiš, tak Sobotka už oznámili, že budou usilovat o změnu volebních pravidel. Podle prvního z nich by v senátních volbách stačilo jedno kolo, konat by se mělo ve všední den, například ve čtvrtek.

Šéf ČSSD zase soudí, že by se měl prodloužit odstup mezi prvním a druhým kolem. Svou ideu už nastínil také prezident Miloš Zeman. Podle něj by všechny volby měly být prostě povinné. Důvod? Čím dál tím nižší zájem voličů, o senátní volby především.

Právě nízkou volební účastí například Sobotka odůvodňuje neúspěch známých osobností ČSSD – ministra školství Marcela Chládka nebo místopředsedkyně strany Aleny Gajdůškové. Ta ze Senátu odchází po dvanácti letech působení, na Zlínsku těsně prohrála s Františkem Čubou, kandidátem Strany práv občanů. Chládka, který obhajoval mandát za Rakovnicko a Lounsko, porazila Zdeňka Hamousová, starostka Žatce, kandidující za ANO.

Nově zvolení senátořiNově zvolení senátoři|E15

Nově zvolení senátořiNově zvolení senátoři|E15

Nově zvolení senátořiNově zvolení senátoři|E15

Senát Čechy nezajímá, možná se změní zákon
Skvrnou na víkendové volbě zůstane volební účast. O druhé kolo senátních voleb byl minimální zájem, svůj hlas využilo jen 16,7 procenta voličů. To je nejnižší číslo v historii. Vládní politici už kvůli tomu také načali debatu o změně volebních pravidel. Třeba podle premiéra Bohuslava Sobotky by se měla prodloužit pauza mezi oběma koly a lidé by před druhým znovu měli dostat do schránek volební lístky.
Do Senátu kandidovali i tři současní ministři, dva z nich – Marcel Chládek (ČSSD) a Antonín Prachař (ANO) ve volbách propadli. Jejich vládní angažmá to bezprostředně neohrozí. S Chládkovou prací je premiér naprosto spokojený, Prachaře zase podpořil šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Předseda vlády o něm ale říká: „Má teď čas do konce roku, aby přesvědčil, že stíhá úkoly.“ Ministr pro vládní legislativu, sociální demokrat Jiří Dienstbier v Kladně místo senátora obhájil.
Na Pelhřimovsku suverénně zvítězil Milan Štěch (ČSSD), o tom, že zůstane stát v čele horní komory, tak zřejmě není pochyb: „Pokud od klubu ČSSD dostanu nabídku, abych kandidoval, přijmu ji. Jsem připraven,“ prohlásil.
V Senátu přibudou nové kluby
V horní parlamentní komoře je nyní pět senátorských klubů – ČSSD, ODS, Klub pro obnovu demokracie – KDU-ČSL a nezávislí. Společný klub mají Strana práv občanů s KSČM a hnutím Severočeši. cz. Pátým klubem jsou Starostové a hnutí Ostravak. Po víkendových volbách se jejich počet zřejmě rozšíří na sedm. Vlastní klub bude mít i Strana zelených, k jejímž třem současným senátorům voliči přidali další tři. V klubu totiž bude zřejmě mít i nového senátora a bývalého rektora Univerzity Karlovy Václava Hampla (za KDU-ČSL). Podle něj lidovecká nominace do voleb neznamená, že bude bezvýhradně podporovat koaliční návrhy. Samostatný klub chce založit i hnutí ANO. Kromě senátorů zvolených za ANO, by v něm měla být i senátorka Alena Dernerová z hnutí Severočeši. cz. Minimum pro založení samostatného senátorského klubu je pět členů.

Tereza Zavadilová: Krize na pravici

Odsouzený a poté osvobozený exprimátor Kladna vyhrál volby