Hrad jako centrum moci posílí

Miloš Zeman

Miloš Zeman Zdroj: ctk

Miloš Zeman dnes začne naostro úřadovat. A hodlá začít svižně. Setkání s velvyslanci lze pominout, to je pro hlavu státu vlastně povinné. Hned poté jsou ale na řadě hejtmani. S nimi se sejde ve středu, dostanou přednost před vládou, která ten den zasedá. Šéfové krajů jsou důležitější než kabinet, jeho bytí se počítá už jen na měsíce.

Sociálnědemokratičtí hejtmani – pokud se Zemanovi podaří dostat je na svou stranu – budou jednou z vlivných skupin, s jejíž pomocí bude politicky tlačit jak na nynější vládu, tak hlavně na tu budoucí, která patrně vznikne pod taktovkou ČSSD. Pravidelným výjezdům do krajů chce dát přednost před cestami do zahraničí.

Prezident bude pozorně naslouchat i odborářům a průmyslníkům. Tripartita dlouhodobě nefunguje a Zeman z tohoto stavu může jenom těžit. Ekonomická situace mu hodně nahrává.

Včera znovu zopakoval, že bude aktivním prezidentem. Nikoho by to nemělo překvapovat. Je to jeho dlouholetý postoj, totéž otevřeně říkal i v kandidátském projevu při prezidentské volbě v lednu 2003. I to byl patrně důvod, proč ho tehdy část ČSSD nevolila. Mimo jiné se tehdy obávala, soudí Zeman, že by varoval před nezřízeným navyšováním deficitu rozpočtu a tudíž brojil i proti nesmyslnému rozdávání „volebních dárků“. V tom se Zemanův postoj nezměnil a ČSSD, pro niž je supervolební rok 2014 opravdovou výzvou, s tím musí počítat.

V úplném klidu ale nemůže být ani Nečasův kabinet. Zeman sice neschvaluje zadlužování státu, zároveň ale nevylučuje finanční injekce, kterými by stát mohl rozhýbat hospodářství. „Za prezidentské téma považuji podporu investic,“ říká.

Myslí tím jak třeba zvyšování daní, které by posílilo příjmy státního rozpočtu, tak samozřejmě i záštitu podnikatelských misí v zahraničí. Zeman nebude psát zákony, ale mluvit o užitečnosti té či oné normy, která by umožnila nalít peníze do ekonomiky, docela jistě bude. Dá se očekávat, že jeho radám bude ve sněmovně naslouchat nejen ČSSD, uslyší na ně i část ODS.

„Vycházím z toho, že si prezident podle ústavy může povolávat ministry a diskutovat s nimi o jejich rezortech a – aniž bych tím ty ministry shazoval – domnívám se, že právě oni by měli být jakýmisi poradci prezidenta,“ zní jedna ze Zemanových tezí. V už zmíněném kandidátském projevu z roku 2003 šel dokonce dál – prezident by měl mít právo personálního veta. Včetně Ústavního soudu a ČNB. Jak říká Jiří Rusnok, bývalý ministr financí v Zemanově vládě a jeho budoucí ekonomický poradce, Miloš Zeman „nebude zapomenutý muž na Hradě“. Význam Hradu jako centra politické moci posílí.

Volby do Poslanecké sněmovny ČR 2025

V roce 2025 se v ČR konají volby do Poslanecké sněmovny. Projděte si klíčová témata, mezi které patří aktuální volební průzkumy, termín a čas voleb, strany, kandidáty, postup ve volební místnosti a volební systém ČR pro parlamentní volby 2025 (články se zobrazí po rozkliknutí odkazu):

Termín, strany, kandidáti a systém Volební průzkumy Voličský průkaz Jak volit? Volby ze zahraničí Volební místnosti Kroužkování a preferenční hlasy Volební lístky Volební komise