Janoušek chce odložit nástup do vězení, jeho zdravotní stav je prý vážný | E15.cz

Janoušek chce odložit nástup do vězení, jeho zdravotní stav je prý vážný

Roman Janoušek
Roman Janoušek
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Lobbista Roman Janoušek, který byl odsouzen na 4,5 roku do vězení za sražení ženy autem, požádal soud o odklad nástupu trestu. Předseda soudního senátu o jeho žádosti rozhodne v nejbližších dnech. Žádost dorazila do datové schránky soudu dnes. Podle šéfa Vrchlabské nemocnice Vladimíra Drymla je zdravotní stav lobbisty velmi vážný.

Lobbistův advokát Vít Široký už dříve uváděl, že jeho klient má zdravotní problémy po operaci hlavy a že se možná bude muset podrobit novému operačnímu zákroku. V týdnu se pak objevila informace o tom, že Janoušek má z nemocnice ve Vrchlabí lékařskou zprávu, která doporučuje, aby před nástupem do vězení operaci podstoupil. Doporučení dal bývalý senátor Vladimír Dryml, který vrchlabskou nemocnici vede.

Dryml dnes řekl, že podle jeho názoru chirurga je Janouškův stav vážný. „V případě jakéhokoliv poranění hlavy může hrozit i smrt,“ řekl Dryml, který podrobněji Janouškův zdravotní stav nekomentoval. Nechtěl se ani vyjadřovat k nutnosti odkladu nástupu do vězení. „To rozhodnutí nechám na příslušném soudci,“ řekl Dryml.

Za mříže má jít za pár dní

Deník Blesk dnes napsal, že lobbista má nastoupit 18. listopadu do ruzyňské věznice. Podle trestního řádu odloží předseda soudního senátu výkon trestu odnětí svobody na potřebnou dobu, jestliže „z lékařské zprávy o hospitalizaci odsouzeného v lůžkovém zdravotnickém zařízení nebo z jiných skutečností“ vyplývá, že by výkon trestu ohrozil život nebo zdraví odsouzeného.

Pokud však předseda senátu dospěje k závěru, že takové důvody zřejmě nejsou dány, vyzve odsouzeného, aby zprávu o svém zdravotním stavu předložil příslušné věznici, a to nejpozději při nástupu výkonu trestu. Jestliže tato věznice zjistí, že zdravotní stav odsouzenému skutečně neumožňuje, aby se trestu podrobil, navrhne soudu buď odklad trestu, nebo přerušení jeho výkonu.

Odvolací soud trest zpřísnil

Opilý lobbista porazil v roce 2012 v pražské Michli řidičku, která s ním chtěla řešit jejich předchozí dopravní nehodu, a z místa srážky ujel. Pražský městský soud mu původně uložil tříleté vězení, odvolací vrchní soud trest o 1,5 roku zpřísnil. Janoušek navíc po propuštění na svobodu nebude smět sedm let řídit.

Za těžké ublížení na zdraví hrozilo Janouškovi až deset let vězení, soudy však přihlédly mimo jiné k tomu, že zatím nemá záznam v trestním rejstříku a že projevil snahu napravit následky činu, když ženě vyplatil odškodné ve výši 900 tisíc korun. I proto jej poslaly do mírnějšího typu věznice s dozorem.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video