Kalousek: Vláda selhala v boji proti terorismu

Miroslav Kalousek

Miroslav Kalousek Zdroj: Michael Tomes/E15

Vláda v rámci boje proti terorismu evidentně selhala, soudí v reakci na ostrou kritiku Spojených států ohledně nevydání Libanonce Alího Fajáda do USA předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek. Vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek nechtěl prohlášení amerického velvyslanectví komentovat. Nevyjádřil se ani Hrad a ministerstvo zahraničí. Podle velvyslanectví neexistuje pro propuštění Libanonců Fajáda a Chálida Marabího žádné ospravedlnění.

„Americkou ambasádu zjevně šokovalo, že česká vláda bojuje proti terorismu pouze verbálně. Ve skutečnosti to pro ni evidentně žádná priorita není, protože tady v rámci boje proti terorismu evidentně selhala,“ řekl Kalousek. Lidé, kteří se orientují v české politice, jsou podle něho zvyklí na to, že vláda něco jiného říká a něco jiného dělá. „Chápu, že třeba pro pana velvyslance (Andrewa) Schapira je to šok,“ dodal Kalousek.

Bělobrádek uvedl, že prohlášení amerického velvyslanectví nebude komentovat. „Počkám na informace ministra spravedlnosti na vládě,“ napsal. Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček uvedl, že k záležitosti nemá žádné informace.

Premiér Bohuslav Sobotka uvedl, že ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) postupoval v souladu s českými zákony. Naši partneři by to měli respektovat, napsal premiér.

Širší kontext

Pelikán odmítl potvrdit, že propuštění Fajáda z české vazby souvisí s propuštěním pěti Čechů zadržovaných od léta v Libanonu. Do Česka se vrátili dnes. Spojitost obou případů ale připustil ministr obrany Martin Stropnický (ANO). V rozhovoru pro páteční Hospodářské noviny uvedl, že podmínkou propuštění Čechů bylo to, aby se Fajád nedostal do rukou amerických vyšetřovatelů.

Ministr obrany později napsal, že jeho vyjádření pro Hospodářské noviny „bylo uvedeno v širším kontextu souvislostí, které jsou pro tento případ důležité“. „Jedna publikovaná věta je příliš zjednodušující a nepopisuje komplexně složitou podstatu kauzy. Chci plně podpořit vyjádření ministra zahraničních věcí (Lubomíra Zaorálka z ČSSD), že vláda s teroristy nevyjednává,“ uvedl Stropnický.

Fajád a Marabí čelí u amerického federálního soudu obžalobě z přípravy vražd zaměstnanců americké vlády, z pokusu získat, přepravit a použít protiletadlové střely a z pokusu poskytnout materiální podporu teroristické organizaci, uvedlo americké velvyslanectví. Jejich propuštění prý povzbudí zločinecké skupiny a teroristy po celém světě.