Kdo je zodpovědný za výpadek přenosu? Hrad a Česká televize se přou

Prezident Miloš Zeman pronesl projev na úvod slavnostního ceremoniálu 28. října na Pražském hradě, při němž u příležitosti výročí vzniku samostatného československého státu uděloval státní vyznamenání.

Prezident Miloš Zeman pronesl projev na úvod slavnostního ceremoniálu 28. října na Pražském hradě, při němž u příležitosti výročí vzniku samostatného československého státu uděloval státní vyznamenání. Zdroj: CTK

ČTK
Česká televize a Správa Pražského hradu se přou o odpovědnost za zhruba desetiminutový výpadek přímého přenosu z úterního předávání státních vyznamenání. Vysílání přerušil vypadlý jistič v rozvodně Pražského hradu. Podle správy Hradu jistič vypadl patrně kvůli přetížení způsobeném na straně ČT. Prezident Miloš Zeman na výpadek upozornil ve svém projevu před předáváním vyznamenání.

Podle Plívové šlo o závadu mimo technická zařízení veřejnoprávní televize. „Příprava tohoto důležitého přenosu probíhala ze strany České televize důsledně a její štáb byl na místě již od rána, přičemž veškeré vstupy i vysílání Událostí proběhlo z místa bez jakéhokoli defektu,“ uvedla mluvčí České televize Alžběta Plívová. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček k tomu pouze řekl, že televize má mít v případě takových důležitých událostí zajištěny všechny varianty.

Správa Pražského hradu později ČTK zaslala prohlášení, v němž odmítá na přerušení přenosu jakoukoli vinu. Podle mluvčího správy Davida Šebka Hrad poskytl ČT pro připojení jejích zařízení dvě zásuvky s celkovým příkonem 83 kilowattů, když televize chtěla 70 kilowattů. „ČT tak dostala o 13 kW příkonu více, než kolik požadovala. Výpadek jednoho ze dvou 63ampérových jističů byl tedy patrně důsledkem přetížení za odběrným místem způsobeným na straně ČT,“ uvedl Šebek.

Stálý dozor pracovníků Hradu v rozvodně během přímého přenosu podle Šebka navíc zabránil výpadku většího rozsahu. „Sdělení ČT ve věci výpadku dodávky energie do sdělovacích prostředků pokládáme za neseriózní,“ dodal.

Zeman zmínil poruchu televize ve svém projevu

Dobu výpadku, který nastal těsně po zahájení přímého přenosu z Hradu, nahradila ČT zprávami. Vysílání obnovila krátce před Zemanovým příchodem do Vladislavského sálu, kde se ceremoniál odehrál. Prezident poté na výpadek poukázal ve svém projevu, když jmenoval některé vyznamenané. „Mezi vyznamenanými je mnoho dalších známých tváří a dovolte, abych pro úsporu vašeho času a také proto, aby vynikající česká veřejnoprávní televize neměla další poruchu ve svém vysílání, zmínil jenom některé z nich,“ řekl prezident.

Zeman státní vyznamenání udělil 33 osobnostem, nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva večer převzali slovenský premiér Robert Fico a bývalý rakouský kancléř Franz Vranitzky a už odpoledne také zachránce židovských dětí Nicholas Winton, in memoriam ho dostal i bývalý britský premiér Winston Churchill.

Prezident má k médiím dlouhodobě velmi kritický vztah, na adresu novinářů neváhal v minulosti opakovaně použít i silných slov. Letos v září se nechal slyšet, že již nikdy nebude hostem pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. Podle něj moderátor udělal při debatě o služebním zákonu s premiérem Bohuslavem Sobotkou z neznalosti nebo úmyslu „obrovský kiks“, po kterém do pořadu již nepřijde. Dramaturgyně diskusního pořadu Hana Andělová reagovala, že tvůrci pořadu si za kritizovanými argumenty stojí.

Volby do Poslanecké sněmovny ČR 2025

V roce 2025 se v ČR konají volby do Poslanecké sněmovny. Projděte si klíčová témata, mezi které patří aktuální volební průzkumy, termín a čas voleb, strany, kandidáty, postup ve volební místnosti a volební systém ČR pro parlamentní volby 2025 (články se zobrazí po rozkliknutí odkazu):

Termín, strany, kandidáti a systém Volební průzkumy Voličský průkaz Jak volit? Volby ze zahraničí Volební místnosti Kroužkování a preferenční hlasy Volební lístky Volební komise