Klaus: Jsem pobouřen tím, co si akademici dovolují | E15.cz

Klaus: Jsem pobouřen tím, co si akademici dovolují

Václav Klaus
Václav Klaus
• 
ZDROJ: Tomas Blazek, Sedmicka

jih, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kritici přípravy vysokoškolské reformy podle prezidenta Václava Klause hrají falešnou hru na akademickou svobodu. Českému rozhlasu Radiožurnálu prezident řekl, že je velmi pobouřen reakcí akademiků na návrhy ministerstva školství, reforma systému vysokých škol je podle něj nezbytná. Část studentů a vysokoškolských pedagogů se obává, že změny chystané ministrem Josefem Dobešem (VV) omezí svobody škol a posílí vliv politiky a byznysu na vědu.

O výhradách k věcným návrhům vysokoškolského zákona a zákona o školném dnes rektoři vysokých škol jednali s ministrem, který se těší podpoře prezidenta dlouhodobě.

„Chtěl bych připomenout některým našim velkým akademikům, že debata není o soukromém ale o veřejném školství. Pokud by to byly soukromé školy, kde si studenti plně platí školné, pak ať mají akademici právo rozhodovat, jak sami uznají za vhodné. To, co předvádějí, je falešná hra na akademickou svobodu,“ řekl Klaus Radiožurnálu. Protože je vysoké školství placené z veřejných peněz, stát musí mít právo, aby o něm rozhodoval či spolurozhodoval, míní.

Akademici se podle něj musejí rozhodnout a nebojovat na několika tématech, která jsou protikladná, současně. „Nemohou bojovat proti školnému a současně chtít maximální akademickou svobodu a plné rozhodování o vysokých školách. Pokud školy touží po naprosté nezávislosti na státu, pak by samozřejmě musely chtít i nezávislost na penězích daňových poplatníků,“ uvedl Klaus.

Za nepřiměřené označil protesty i premiér Petr Nečas. „V tuto chvíli startovat ohňostroj protestů je poněkud neadekvátní řešení,“ řekl nedávno premiér.

Klaus ještě dodal, že vysoké školství neprodukuje ani kvalitní vzdělávání ani vědu. Školy podle něj usilují hlavně o růst počtu studentů a množství titulů u svých učitelů.

Autor: jih, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video