Klaus: Vláda počítá špatně, když očekává z vyšší daně víc peněz | E15.cz

Klaus: Vláda počítá špatně, když očekává z vyšší daně víc peněz

Václav Klaus
Václav Klaus
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vláda podle prezidenta Václava Klause kalkuluje špatně, když počítá s tím, že zvýšením daní vybere víc peněz. Nelíbí se mu ani dopad církevních restitucí na schodek státního rozpočtu. Jak řekl v pořadu Partie FTV Prima, rozpočet dostal prostřednictvím vyrovnání s církvemi "obrovský úder".

O vládním balíčku, který zejména zvyšuje daň z přidané hodnoty i jiné daně, má příští týden opět rozhodovat Sněmovna poté, co ho vetoval Senát. Pokud Sněmovna opětovně zvýšení daní schválí, dostane zákon právě prezident republiky.

„My, ekonomové, dobře víme, že zvýšení daně o kousek neznamená zvýšení výnosu o stejný kousek,“ řekl Klaus. „A myslím, že naše vláda kalkuluje špatně. Ona si myslí, že zvýšením daní zvýší daňový výnos, neboli že dostane nějaké příjmy navíc do státního rozpočtu,“ prohlásil prezident.

Vláda využívá časového presu, postěžoval si Klaus

Klaus také řekl, že vláda měla povinnost postupovat tak, aby se taková změna neschvalovala 18. nebo 19. prosince a pak poslala zákon prezidentovi, který má na své rozhodnutí 15 dní. „Myslím, že takhle se důležité věci v podstatě dělat nemají,“ podotkl.

„Vláda bude říkat argument, že ty peníze ze zvýšených daní bude potřebovat pro vyrovnání státního rozpočtu, kam si to už dopředu započítala a de facto s těmi penězi kalkuluje. Takže staví každého, i prezidenta, před naprosto hotovou věc, aby prezident, který byl ministrem financí, ví, co to znamená, aby nepodpisem toho zákona jasně řekl: 'aha, rovnou já dělám díru do státního rozpočtu',“ řekl Klaus. Označil to za „zlý diktát na prezidenta“.

Restituce prohloubí deficit a trhy si toho všimnou

Klaus se také pozastavil nad tím, že schodek letošního rozpočtu vzroste na 5,9 procenta kvůli dopadu schválení církevních restitucí. Jak řekl, nikdo na světě nevnímá tuzemské vnitřní debaty a nemá sebemenší šanci zjistit, že nárůst schodku vyvolalo vyrovnání s církvemi. „Najednou Česká republiky vyskočí na 5,9 procenta, bude mít v rámci Evropy jeden z největších deficitů státního rozpočtu a my na to bohužel doplatíme,“ dodal Klaus.

Zopakoval, že u církevních restitucí či důchodové reformy jej mrzí neschopnost stran dohodnout se napříč politickým spektrem, ustoupit a najít společný jmenovatel. „Já jsem měl pocit, že to jsou například, a mohl bych jmenovat další, věci, které by si zasloužily elementární konsensus na celé politické scéně,“ zdůraznil Klaus. V politice by podle něj mělo existovat něco, co spojuje všechny politické strany i jindy, než když „začíná třetí světová válka či přijde konec světa“. Hluboký příkop vykopaný v Česku mezi koalicí a opozicí je podle něj velmi nepříjemný a špatně se překonává.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video