Kleslová ustoupila kritikům, odchází z pražských městských firem | e15.cz

Kleslová ustoupila kritikům, odchází z pražských městských firem

Radmila Kleslová z ANO
Radmila Kleslová z ANO
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Předsedkyně pražského hnutí ANO a starostka Prahy 10 Radmila Kleslová rezignovala na funkce v městských firmách Prahy. Odejde z představenstva Pražské teplárenské a dozorčí rady PRE. V poslední době čelila kritice, že od městských firem inkasuje statisíce korun měsíčně. Už dříve média informovala o platbách státních firem její právnické firmě za poradenské služby.

„Nechci, aby mé členství ve statutárních orgánech těchto společností sloužilo k dehonestační kampani, která je účelově vedena výhradně proti mé osobě, i když ve statutárních orgánech těchto společností zasedají i další zástupci koalice,“ uvedla v prohlášení Kleslová. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš její odchod přivítal a řekl, že by z městských firem měli odejít i ostatní radní.

Podle informací, které ve středu zveřejnili Piráti, platí Pražská energetika a Pražská teplárenská vlastněné hlavním městem Kleslové 360 tisíc korun měsíčně. Kleslová řekla, že od obou firem měsíčně inkasuje 97 tisíc korun. Kleslová pracovala také pro státní firmy jako ČEZ, České dráhy nebo Správa železniční dopravní cesty, smlouvy s nimi ale už skončily.

Na zastupitelstvu se na ni nedostalo

Působením Kleslové v městských firmách se mělo ve čtvrtek zabývat zastupitelstvo hlavního města. K bodu programu se ale nedostalo, dnes v noci zastupitelé odvolali čtyři z 11 radních a jednání nakonec přerušili do 5. listopadu, kdy by měli pokračovat i jednáním o Kleslové. Ta vyzvala zástupce Trojkoalice, kteří hlasovali pro zařazení bodu na program, aby funkce v městských firmách také opustili.

Kleslová byla podle prohlášení zastupitelů České pirátské strany důvodem, proč podpořili odvolání radního pro majetek Michala Haška (ANO). „Radní Hašek je označován za spojence Radmily Kleslové a paní Kleslovou dosadil do funkcí v městských firmách,“ uvedli Piráti. Kritizovali také další odvolanou radní, Hanu Novákovou (ČSSD), za to, že do městské firmy nominovala svého syna.

Kleslová není jediná

V dozorčích radách pražských městských firem sedí také 27 ze 65 magistrátních zastupitelů. Nejvíce zástupců v nich má hnutí ANO, a to 14 ze 17. Po třech je z TOP 09 a Trojkoalice. Podle analýzy Pirátů je u 98 ze 116 členů dozorčích rad 28 obchodních společností, na jejichž obsazení má vliv rada, možné dohledat vazbu na konkrétní politickou stranu. Členství v dozorčích radách je v některých firmách placené.

Podle Kleslové, která hájí své působení ve firmách tím, že je právník s dlouholetou praxí, Trojkoalice v dozorčích radách odborníky nemá. „Jsou to lidé, kteří nejsou na danou problematiku odborníci, a přesto sedí v energetických firmách,“ řekla ČTK Kleslová.

Jako příklady uvedla působení Martina Čáslavky (SZ) v dozorčí radě Pražské teplárenské a v představenstvu Pražských služeb. Čáslavka působil jako tajemník a mluvčí radnice v Liberci, zasedal ale také v představenstvu Teplárny Liberec. Starosta Prahy 4 Petr Štěpánek (Trojkoalice/SZ) je v dozorčí radě Pražských služeb, místostarosta Čakovic Daniel Kajpr (Trojkoalice/KDU-ČSL) je člen dozorčí rady Pražské teplárenské.

Důvod odvolání spojence

Kleslová byla podle prohlášení zastupitelů České pirátské strany důvodem, proč podpořili odvolání radního pro majetek Michala Haška (ANO). „Radní Hašek je označován za spojence Radmily Kleslové a paní Kleslovou dosadil do funkcí v městských firmách,“ uvedli Piráti. Kritizovali také další odvolanou radní, Hanu Novákovou (ČSSD), za to, že do městské firmy nominovala svého syna.

Praha má majetkové podíly ve více než třech desítkách společností. Stoprocentně vlastní například Dopravní podnik hlavního města Prahy, Pražskou plynárenskou Holding, Pražskou vodohospodářskou společnost, Technickou správu komunikací, společnosti Obecní dům, Kolektory Praha, Rozvojové projekty Praha a Trade Centre Praha, která spravuje některé pražské nemovitosti včetně pražských náplavek. Většinové podíly má hlavní město také v Pražských službách, Úpravně vody Želivka nebo Pražské energetice Holding, menšinové pak ve společnosti Kongresové centrum a PVA.

Radmila Kleslová (52)
Radmila Kleslová je členkou hnutí ANO, média ji označují za pravou ruku předsedy Andreje Babiše. V hnutí se Kleslová angažuje od roku 2014, předtím byla více než 20 let (1993-2014) členkou sociální demokracie. Působila mimo jiné jako místopředsedkyně pražské organizace ČSSD a řadu let byla členkou ÚVV strany. Je předsedkyní pražského ANO (od února 2014), od letošního února do září byla také místopředsedkyní celého hnutí.
Veřejně se angažovala zejména v komunální politice, od loňského listopadu je starostkou Prahy 10, kde její hnutí vytvořilo koalici s ČSSD, Stranou zelených a Nezávislými pro Prahu 10 exstarosty Bohumila Zoufalíka. Předtím byla Kleslová - ještě v řadách ČSSD - od roku 2010 místostarostkou této městské části.
Narodila se 25. srpna 1963 ve Vysokém Mýtě, vystudovala Právnickou fakultu někdejší Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Brně (1986; nyní Masarykova univerzita), doktorát práv získala v roce 1988 na Právnické fakultě UK v Praze. V 80. letech pracovala v podniku zahraničního obchodu Centrotex a poté na ředitelství podniku Zelenina Praha.
V letech 1988 až 1992 byla zaměstnána na federálním ministerstvu vnitra. Podle týdeníku Euro byla podporučicí komunistické rozvědky a zařazena byla do odboru, který přímo spadal pod zástupce náčelníka pro nelegální rozvědku a měl na starost výběr, výchovu a řízení nových kádrů pro špionážní práci, napsal na jaře 2011 týdeník Euro. Kleslová to popírá.
Jako mladá právnička se prý jen chtěla uplatnit v diplomacii a v rozvědce se ocitla bez vlastního přičinění. Týdeníku Reflex loni v říjnu řekla, že procházela testováním a učila se angličtinu. Nasazení pod krycím jménem a s falešnými doklady v kapitalistické cizině v létě 1989 prý odmítla. „Na ten den nikdy nezapomenu. Stejně tak ani na problémy, které jsem měla potom,“ uvedla Kleslová.
Po odchodu z ministerstva působila jako advokátka (1993 až 2010) a lobbistka. V minulosti zasedala ve statutárních orgánech podniků Vítkovice Steel, Unipetrol Trade, Benzina, Pražská teplárenská Holding, Kostelecké uzeniny či IDS Praha, byla viceprezidentkou Česko-izraelské smíšené obchodní komory a členkou správní rady VZP.
Z funkce místopředsedkyně hnutí ANO odstoupila podle svých slov kvůli dehonestující kampani, kterou proti ní prý rozpoutal bývalý náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht. Kleslová se vzdala této funkce před jednáním předsednictva ANO o jejím údajném nátlaku na dozorčí radu ČEZ a působení v orgánech pražských městských firem.
Dnes oznámila, že odchází z představenstva společnosti Pražská teplárenská a dozorčí rady Pražské energetiky, kde byla předsedkyní. Podle informací, které v minulých dnech zveřejnili Piráti, platí Pražská energetika a Pražská teplárenská, vlastněné hlavním městem, Kleslové 360 tisíc korun měsíčně. Kleslová tyto zprávy popřela a řekla, že od obou firem měsíčně inkasuje 97 tisíc korun.
Média již dříve informovala o tom, že advokátní kancelář Kleslové inkasovala peníze za poradenské služby od státních firem. Mezi klienty patřil například ČEZ, jehož dozorčí rada potvrdila, že společnost Kleslové platila 100 tisíc korun měsíčně. Závažné pochybení ale rada při prověrce plateb nenašla. Kleslová se s ČEZ dohodla o ukončení smlouvy ke 30. září. Pracovala také pro společnosti ČEPRO, České dráhy, Správa železniční dopravní cesty či pražský dopravní podnik, smlouvy s nimi ale už také skončily.
Je vdova, má dceru.

Video dokazuje machinace v pražském dopravním podniku

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery