Kobra zatím zabránila únikům za 1,7 miliardy a obvinila 82 lidí

ilustrační foto

ilustrační foto Zdroj: ctk

Speciální útvar Kobra za devět měsíců fungování zabránil daňovým únikům za 1,7 miliardy korun. Kriminalisté zatím řešili 21 případů, z toho zahájili 11 trestních řízení, při nichž bylo obviněno 82 osob. Tři kauzy se už dostaly k soudu. Novinářům to dnes řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Speciální útvar, složený z policistů, celníků a specialistů finanční správy, by se podle něj měl rozšířit do krajů, aby pokryl celé Česko.

Speciální jednotka pro boj proti daňovým únikům funguje od poloviny loňského června. Její činnost dnes s Chovancem vyhodnotil třeba policejní prezident Tomáš Tuhý, premiér Bohuslav Sobotka nebo ministr financí Andrej Babiš. Všichni se shodli na tom, že jde o dobře fungující projekt. „Nabouráváme se do dlouhodobě budovaných podvodných systémů v daňových podvodech. Jsme na počátku cesty,“ uvedl Babiš. Podle něj stát na základě statistik EU přichází o 22 procent nezaplacené DPH, což bylo v roce 2012 asi 3,2 miliardy eur.

Tým by měl mít až 150 lidí

Tým Kobra nyní má asi 60 lidí. Podle Tuhého by útvar mělo v budoucnosti posílit zhruba 150 lidí, kteří by měli k policii přijít v příštích čtyřech letech, kdy sbor plánuje nabrat 4000 členů. V současnosti u policie slouží zhruba 40 tisíc lidí. „Dohodli jsme se na tom, že vytvoříme podmínky, aby Kobra plnohodnotně fungovala ve všech krajských útvarech policie,“ řekl po schůzce Tuhý.

Nový společný objekt útvar podle Chovance nepotřebuje. „Ta cesta, kterou chceme dál jít, je rozšiřování do krajů. Ideálem je, aby se krajské aktivity rozšířily do celé republiky,“ dodal Chovanec.

Částka 1,7 miliardy korun, kterou Kobra zachránila, jsou podle generálního ředitele Finanční správy Martina Janečka „reálné“ peníze, které podařilo pro stát zachránit. Meziroční srovnání neměl k dispozici.

Fiktivní obchody s reklamou, benzinem nebo cigaretami

Zástupci Kobry dosud informovali o případech, které se týkaly fiktivních obchodů s reklamou, pohonnými hmotami, textilem, stroji, stavebními pracemi ale také třeba s toaletním papírem, cigaretami nebo tabákem.

Zatím nejrozsáhlejší zásah útvar udělal na počátku letošního února na Kladensku, kde bylo zatčeno 29 lidí v souvislosti s údajným krácením daně na Kladensku na zhruba 300 milionů korun. Mezi obviněnými je údajně také kladenský podnikatel Ivan Štípek, který podle informací Lidových novin vytvořil v předchozích letech síť fiktivních firem.

Inspirací pro vznik speciálního útvaru bylo Slovensko, kde pracuje tým se stejným názvem od roku 2012. „Měla prokazatelné výsledky a můžeme konstatovat i český tým má velmi záslužné a konkrétní výsledky,“ podotkl Sobotka. Podle něj speciální útvar plní jeden z cílů vlády, kterým je právě boj proti daňovým únikům.