Kraje dostihla krize, schodkový rozpočet očekávají všichni | E15.cz

Kraje dostihla krize, schodkový rozpočet očekávají všichni

peníze, koruny
peníze, koruny
• 
ZDROJ: profimedia.cz

čap

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Letošní rok maže krajům optimistický úsměv z tváře. Deficit v hospodaření očekávají totiž i ty, které dosud hospodařily s přebytkem. Celkem by se měly samosprávy dostat do mínusu ve výši 15,42 miliardy korun.

„Finanční plán na rok 2012 je velmi pesimistický,“ uvedli analytici z Vysoké školy ekonomické, jež výsledky zveřejnila v rámci projektu MasterCard česká centra rozvoje. Na studii se podílelo i sdružení Czech Top 100. Mapovali hospodaření a finanční situaci krajů v období od roku 2008 do poloviny letošního roku. Deficit přepočítaný na jednoho obyvatele odhadli na částku 1672 korun.

Zatímco rozdíl mezi příjmy a výdaji krajů činil v roce 2008 přibližně 1,1 miliardy korun, v roce 2011 to bylo asi 1,5 miliardy korun. V roce 2008 vykazovaly přebytek Jihomoravský, Karlovarský, Plzeňský kraj a Kraj Vysočina. V roce 2011 to byly Jihočeský kraj, Kraj Vysočina, Pardubický kraj, Plzeňský kraj a Zlínský kraj. „V letošním roce předpokládají deficit všechny kraje,“ konstatuje studie.

V roce 2008 dosáhly kraje bez Prahy celkového schodku 124 korun na obyvatele a v roce 2011 to bylo 162 korun. V roce 2012 se očekává deficit už ve výši 1672 korun na obyvatele.

Podíl cizích zdrojů na aktivech krajských samospráv dosahoval v polovině letošního roku hodnoty 38 procent. Údaj podle VŠE ovlivňují vedle „investování či spotřeby na dluh“ také fondy EU, které předpokládají předfinancování místních projektů.

Ilustrační foto Autor: profit

Nejvyšší podíl cizích zdrojů vykazuje Olomoucký kraj, až 87 procent, a Jihomoravský kraj se 70 procenty. Olomoucký kraj získal prvenství také v objemu cizích zdrojů přepočítaném na obyvatele, suma dosáhla výše 8,9 tisíce korun, následuje Karlovarský kraj s částkou 8,1 tisíce korun. V průměru připadá na jednoho obyvatele kraje bez Prahy zhruba pět tisíc korun krajského dluhu a hodnota krajského majetku v evidované hodnotě 12,95 tisíce korun.

:

Krajům zároveň výrazně klesly daňové příjmy. Celkově došlo v České republice v porovnání let 2008 a 2011 k poklesu daňových příjmů o 489 korun na obyvatele.

Pro rok 2012 očekávají krajští rozpočtáři v porovnání s rokem 2011 výrazný pokles příjmů až o 8,6 miliardy korun. Oproti roku 2008 by tak došlo k poklesu celkových příjmů o více než čtyři miliardy korun.

Autor: čap

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video