Kvůli vyvěšeným trenýrkám na Hradě byl odvolán i šéf bezpečnosti Fulík | E15.cz

Kvůli vyvěšeným trenýrkám na Hradě byl odvolán i šéf bezpečnosti Fulík

Náměstek ministra obrany Jan Fulík (vpravo) a ředitel sekce rovoje druhů sil ministerstva obrany Bohuslav Dvořák
Náměstek ministra obrany Jan Fulík (vpravo) a ředitel sekce rovoje druhů sil ministerstva obrany Bohuslav Dvořák
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kvůli vyvěšení obřích červených trenýrek nad Hradem byl odvolán šéf hradního odboru bezpečnosti Jan Fulík. Ke dnešku ho odvolal prezidentův kancléř Vratislav Mynář. Prezident Miloš Zeman minulý týden odvolání Fulíka nevyloučil. Kvůli incidentu už skončili ve funkci velitel Hradní stráže a šéf prezidentovy ochranky.

„Já předpokládám, že to je poslední personální změna, která má souvislost s oním zmíněným incidentem na Pražském hradě,“ řekl k Fulíkově odvolání Ovčáček.

Rudé trenýrky nad Hradem místo prezidentské standarty pověsila 19. září skupina Ztohoven prý jako „standartu muže, který se nestydí za nic“. Na střechu vylezli převlečení za kominíky, policisté je zadrželi až po činu. Snadno překonané zabezpečení Hradu vyvolalo kritiku. Na Hradě tak budou instalovány bezpečnostní rámy. Proti jsou památkáři, kterým vadí, že tím bude porušen historický ráz památky.

Žalobce minulý týden podal soudu návrh na potrestání tří mužů z umělecké skupiny Ztohoven. Trojice podezřelých mužů ve věku 33 až 41 let se podle žalobců dopustila výtržnictví, krádeže a poškození cizí věci.

Nad razantností prezidenta Zemana při odvolávání lidí kvůli vyvěšení rudých trenýrek nad Hradem se už dříve pozastavil například ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Zaujala ho zejména paralela s neodvoláním kancléře Mynáře, který na Hradě setrvává, ač nemá prověrku Národního bezpečnostního úřadu na stupeň přísně tajné. Proti neudělení prověrky se Mynář minulý týden odvolal.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video