Laserová ukazovátka, klip i ohrnuté kalhoty. Češi si připomínají Václava Havla | E15.cz

Laserová ukazovátka, klip i ohrnuté kalhoty. Češi si připomínají Václava Havla

Ilustarční foto
Ilustarční foto
• 
ZDROJ: CTK

ČTK, čap

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Češi měli prvního polistopadového prezidenta Václav Havla rádi. Druhé výročí jeho úmrtí chtějí uctít videoklipem, knihou nebo třeba happeningem s laserovými ukazovátky a ohrnutými kalhotami. Na Havla vzpomíná i zahraniční tisk

V pražském Divadle Archa se uskuteční vzpomínkový večer nazvaný Od Velvet Underground k Velvet Revolution, který připomene dvě osobnosti undergroundu a také dva přátele Václava Havla a Lou Reeda.

Na Pražské křižovatce se koná bohoslužba. Sloužit ji bude kardinál Dominik Duka a odvysílá ji v přímém přenosu Česká televize. Kytici k Havlovu hrobu položí prezident Miloš Zeman. Divadlo Na Zábradlí večer uvede Havlovu hru Asanace. Krátce po poledni položí kytici u Havlova hrobu předseda Senátu Milan Štěch, vzpomínkové setkání plánují lidé i od tří hodin odpoledne v parku Václava Havla v Litoměřicích.

Divedeníci chtějí poslat srdce do nebe

Brněnští divadelníci chystají happening s názvem Srdce do nebe aneb máte doma laserové ukazovátko? Chtějí, aby lidé za zesnulým prezidentem z kapucínských zahrad v Brně za pomoci laserových ukazovátek vyslali obraz ve tvaru srdce. Happening bude až od 23 hodin a 23 minut.

Václav Havel Autor: CTK

Poetickou baladu s názvem Vláda dušiček vytvořili k památce prvního prezidenta samostatného českého státu také mladí umělci. Klip skladatele Zdeňka Berana a režiséra Mikoláše Orlického zaštítila Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97.

Vyšla také nová kniha Deset let s Václavem Havlem o unikátních svědectvích bývalého prezidentova mluvčího Ladislava Špačka. Po jeho boku strávil více než deset let, kniha tak přináší zajímavé pohledy na Havlovo soukromí. Prostor dostaly i zážitky z cest po více než šedesáti zemích světa.

Také na sociálních sítích „ožila“ tak jako loni výzva aktivistů, kteří vyzývají k ohrnutí kalhot na Havlovu počest. „Kalhotový den“ má připomenout, že Havel měl při své inauguraci v prosinci 1989 nápadně krátké kalhoty.

Gándhí, Mandela, Havel

Obdivným článkem nazvaným Pohádka Václava Havla si dnes polistopadového prezidenta připomněl americký list The New York Times. Komentář, který napsal polský sociolog Slawomir Sierakowski, zdůrazňuje, že pád komunismu přežil nejen Havlův životní příběh, ale i jeho myšlenky.

Na pozadí dnešní malicherné politiky osudy velkých politických vůdců jako Móhandáse Gándhího nebo Nelsona Mandely připomínají pohádky, uvedl list.

Autor: ČTK, čap

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video