Lékařů není málo, je ale moc míst, říká analytik | e15.cz

Lékařů není málo, je ale moc míst, říká analytik

Adéla Čabanová

Adéla Čabanová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Čeští lékaři stárnou, za pár let jich zřejmě začne ubývat. Zejména regionální nemocnice čelí problému s nedostatkem lékařů. Přesto nemusí být plánované zvýšení počtu studentů medicíny, které iniciuje ministerstvo zdravotnictví, jednoznačným řešením.

Experti upozorňují, že máme více lékařů na počet obyvatel, než je v Evropské unii průměr. Jejich nedostatek má tak jinou příčinu, než že by lékařů v Česku bylo málo. „Pes je zakopán v řízení a organizaci zdravotnictví,“ tvrdí analytik Pavel Vepřek ze sdružení Občan.

„Někteří lékaři pracují v zařízeních, která tu již dávno být neměla, a jsou vytěžováni činnostmi, které by za ně mohl dělat někdo jiný. Hlavním pachatelem současného stavu není nedostatek peněz ve zdravotnictví, ale způsob, jakým jsou spravovány,“ tvrdí Vepřek.

Podle Pavla Hroboně z agentury Advance Healthcare Management Consulting v nemocnicích nevyužívají nové postupy v organizaci péče a málo praktikují jednodenní chirurgii. „Jak jasně ukazuje mezinárodní srovnání, lékařů máme dostatek, jen je často nepoužíváme tam, kde jsou opravdu potřeba,“ uvedl Hroboň před časem v časopisu Respekt.

Také podle poslance Bohuslava Svobody (ODS) proto nemusí být zvýšení počtu lékařů efektivní, pokud se dál budou příliš věnovat administrativě. Částečně dává připomínkám za pravdu i ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík, ředitel největší nemocnice v Česku. „V Motole dnes v noci slouží kolem 97 lékařů, což je moc. Kdyby to byla nemocnice na Západě, tak by jich stačilo 63 a bohatě by to pokryli,“ uvedl Ludvík v televizi Prima.

Přesto trvá na tom, že mediků musí přibýt, aby se vyrovnal očekávaný propad způsobený stárnutím dneš- ních lékařů. Podle analýzy Ústavu zdravotnických informací a statistiky chybí už dnes v nemocnicích minimálně 1055 úvazků lékařů. S tím, jak lékaři stárnou a budou odcházet, se situace zhorší.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video