Léta se skrýval v Karibiku, nakonec dostal amnestii, soud ji ale zrušil

Štěpánek se měl provinit jako majitel autosalonu. Fiktivním klientům zprostředkovával leasing, peníze končily na jeho účtu. Než jej stačili policisté zatknout, utekl do Dominikánské republiky, kde pracoval a založil novou rodinu.
V Karibiku se skrýval devět let, než ho tam české policejní komando loni na podzim zatklo spolu s dalšími uprchlíky. V Česku si měl odpykat 8,5 roku, požádal však o nový proces.
Štěpánek požádal o obnovu svého procesu. Soud tak v jeho případě rozhodoval po vyhlášení novoroční amnestie tehdejšího prezidenta Václava Klause. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman ale amnestii zpochybnil a Nejvyšší soud mu dal za pravdu, že v případě Štěpánka postupovala justice nesprávně. Zeman o zrušení amnestie usiloval už v několika případech v minulosti. Soud mu dal za pravdu v případech, kdy se odsouzení vyhýbali trestu.
V minulých týdnech NS zrušil zastavení trestních stíhání údajného podvodníka Martina Gutha, údajného překupníka aut Milana Šenfelda, Martina Čihuly, jenž čelil podezření z daňových úniků a údajného lupiče Martina Bajgera. Všichni se po určitou dobu skrývali v zahraničí, což soudy nezohlednily při aplikaci amnestie.
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman celkem podle dostupných informací podal 16 dovolání v amnestijní agendě. Stále visí otazník například nad částečnou amnestií pro aktéry kauzy takzvané konkurzní mafie Jiřího Berku, Daniela Thonata a Lubora Kindla. Zeman zpochybnil také amnestování Miroslava Hálka, bývalého šéfa vytunelovaného fondu Trend, nebo Pavla Dvořáka, zakladatele společnosti Progres Invest, která připravila 36 tisíc lidí o půl miliardy korun. Amnestii chce Zeman zrušit rovněž v případě manažerů H-Systemu Jaroslava Vítka, Jaroslava Eliáše a Ladislava Tůmy. Všichni se podle obžaloby podíleli na miliardovém podvodu při stavbě rodinných domů.