Lidé letos stihli bez sankce podat 1,85 milionu daňových přiznání

Pokuta se vypočítává až tehdy, pokud poplatník podá daňové přiznání po zákonné lhůtě a se zpožděním delším než pět pracovních dnů. Neplatí se ovšem, pokud vypočtená sankce nedosáhne 200 korun. Finanční úřad ji v takovém případě nepředepíše. Daňových přiznání z příjmu právnických osob bylo k 8. dubnu podáno 310 tisíc, také zhruba stejně jako ve stejném období loni. Elektronicky firmy zatím podaly 88 procent přiznání, loni to bylo 85 procent.
Celkem Finanční správa letos očekává okolo 2,1 milionu přiznání, tedy přibližně stejně jako loni. Podíl elektronicky podaných daňových přiznání z příjmu fyzických osob letos vzrostl na 13 procent z loňských 11 procent.
Vedle elektronického podání mohou lidé vyplněná daňová přiznání úřadu poslat poštou nebo donést. Na internetových stránkách Finanční správy je možné formulář vyplnit včetně kontroly správnosti propočtu a zaslat ho finančnímu úřadu elektronicky buď prostřednictvím daňového portálu, nebo datové schránky. Zůstává také možnost daňové přiznání pouze elektronicky vyplnit, poté vytisknout a zaslat na finanční úřad poštou nebo doručit osobně.
Pokud má daňový subjekt nebo jeho zástupce zpřístupněnou datovou schránku nebo má zákonem uloženou povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem, je povinen podat daňové přiznání pouze elektronicky. Za nedodržení povinné elektronické formy hrozí pokuta 2000 korun.