Malé a střední firmy chtějí letos investovat 371 miliard, cítí oživení

Jeden z největších zpracovatelů řepky, lovosický Preol, letos investuje do výroby 300 milionů korun.

Jeden z největších zpracovatelů řepky, lovosický Preol, letos investuje do výroby 300 milionů korun. Zdroj: ctk

Malé a střední české firmy (SME) letos počítají s oživením ekonomiky. I proto chtějí do svého podnikání vložit celkem 371 miliard korun, meziročně o 18 miliard korun více. Průměrná investice firem s méně než 250 zaměstnanci by měla v letos dosáhnout 1, 65 milionu korun.

Čísla vyplývají z mezinárodního průzkumu Barometr kapitálových investic evropských malých a středních podniků, který provedla GE Capital EMEA, mateřská společnost GE Money Bank. „Česká ekonomika začíná znovu růst a SME na to pružně reagují. Firmy investují hlavně proto, aby modernizovaly svoje výrobní kapacity. Stoupá nicméně počet podnikatelů, kteří již do modernizace výroby investovali a teď ji potřebují rozšířit, aby pokryli rostoucí poptávku po svém zboží,“ říká ředitel komerčního bankovnictví GE Money Bank Jan Novotný.

Investice hlavně do výroby, zbývá ale i na nová auta

Největší objem investic plánují SME již tradičně vložit do modernizace a rozšíření výrobních kapacit - celkem by mělo jít o více než 187 miliard korun. Další oblastí, do které budou firmy investovat, je rozvoj a obnova firemního vozového parku - téměř 103 miliardy korun.

Téměř 38 miliard korun plánují SME vložit do IT hardwaru, další investice potom půjdou i na lepší software a vybavení kanceláří.

Hlavními důvody k velkým investicím bývá obnova zastarávajícího vybavení (jako důvod k investicím ji uvádí 55 procent podnikatelů), snaha zlepšit efektivitu a produktivitu výroby (52 procent) či zvýšit kapacitu výroby tak, aby dokázala pokrýt nové zakázky (26 procent).

Téměř pětina bez překážek v podnikání

Dobrou zprávou je, že podle českých podnikatelů postupně odpadávají překážky, které jim bránily v plánování nových investic. Největší bariérou zůstává nejisté ekonomické prostředí, které vnímá téměř třetina podnikatelů, 17 procent českých SME však žádné překážky k investicím nepociťuje.

Průzkum srovnával chuť k investicím na sedmi Evropských trzích. Zatímco italské a německé podniky jsou oproti loňsku v plánování investic na příštích 12 měsíců o něco obezřetnější, britské a francouzské podniky se naopak nadechují k novým investicím.

Celkový objem plánovaných investic v Německu, Itálii, Francii a Velké Británii dosahuje 356 miliard eur, tedy obdobně, jako před rokem (364 miliard eur). Růst plánovaných investic chystají malé a střední podniky v Maďarsku (vloni 7 miliard eur, letos 10 miliard eur) a v Polsku (vloni 24 miliard eur, letos 31 miliard eur).

Češi chtějí „své jisté“ a nejsou ochotní v oblasti investic riskovat