Mezi podílovými fondy loni opět vydělaly hlavně ty akciové | e15.cz

Mezi podílovými fondy loni opět vydělaly hlavně ty akciové

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Mezi podílovými fondy loni vydělaly nejvíce ty akciové, které si v průměru připsaly výnos přes 13 procent. Dluhopisové fondy měly výnos do dvou procent. Konzervativní fondy peněžního trhu byly nepatrně ve ztrátě, informovala poradenská společnost Broker Consulting.

"V roce 2017 se obecně nejvíce dařilo akciovým fondům. Stále platí, že nejtěžší situaci na trhu obecně mají konzervativní investoři, protože výnos nízkorizikových investičních nástrojů mnohdy nepokrývá ani inflaci," řekl analytik Broker Consulting Martin Novák. Výkonnost fondů podle něj výrazně ovlivnilo opuštění kurzového závazku České národní banky a následné posílení koruny vůči euru i dolaru. Fondy, jež neměly zajištěné měnové riziko, na tom mohly vydělat i prodělat.

Výsledky akciových fondů záležely na zaměření fondu. Až překvapivý optimismus zavládl na exotických trzích, například v Indii a Číně, upozornil analytik Partners Aleš Tůma. Rekordman v databázi Peníze.cz vydělal po přepočtu na koruny skoro 40 procent, fondy na středoevropské akcie až 20 procent.

Dvojciferné výnosy zaznamenaly podle Tůmy i některé fondy amerických akcií, konkrétně ty s vyšším podílem IT sektoru a se zajištěním na koruny. Dolarovým fondům se vzhledem k oslabení dolaru z pohledu korunového investora dařilo méně. V plusu skončily i evropské akcie. Slabší výsledky měly naopak fondy zaměřené na energetické a komoditní akcie.

Výsledky českých státní dluhopisů byly mírně záporné vzhledem k růstu úrokových sazeb, tedy poklesu cen. Konkrétní výnos záležel na struktuře fondu, ty s kratší průměrnou splatností portfolia klesly kolem procenta, některé ale i o tři a více procent. Relativně lépe se dařilo fondům zaměřeným na rizikovější firemní dluhopisy. Rekordmani v této kategorii si podle databáze Peníze.cz připsali kolem pěti procent. Důvodem byla pokračující expanze západních ekonomik, dodal Tůma.

U smíšených fondů, které v průměru vynesly tři procenta, výsledky záležely na podílu akcií a dalších parametrech. Rozpětí výsledků těch korunových podle údajů Peníze.cz bylo od minus tří procent až po téměř 17 procent. Největší retailový nemovitostní fond za rok vynesl 2,5 procenta, někteří menší konkurenti i více.

Situace se podle Nováka sice má letos postupně vracet do normálu kvůli pravděpodobné změně politiky Evropské centrální banky, ale tento návrat ještě potrvá. "Tedy i v roce 2018 bude platit, že kdo chce výnos, musí riskovat," podotkl.

Majetek, který mají Češi uložený v podílových fondech, stoupl za tři čtvrtletí o 39 miliard Kč na 470 miliard Kč. Předloni také vydělaly hlavně akciové fondy, které si v průměru připsaly téměř sedm procent. Solidně si vedly i dluhopisové fondy s výnosem zhruba čtyř procent. Naopak konzervativní fondy peněžního trhu byly v průměru rovněž na nule.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video