Ministerstvo financí zveřejnilo závěry zprávy OLAF | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Ministerstvo financí zveřejnilo závěry zprávy OLAF

ly, ČTK

Ministerstvo financí zveřejnilo závěry zprávy Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) o Čapím hnízdu. Ve zveřejněné části stojí, že v projektu byly nesrovnalosti a že ho OLAF doporučuje vyjmout z programů placených z dotací EU. Kvůli podezření z dotačních podvodů v souvislosti s Čapím hnízdem žádá policie Poslaneckou sněmovnu o vydání premiéra Andreje Babiše a jeho stranického kolegu a poslance Jaroslava Faltýnka (oba ANO).

Ministerstvo závěry ze zprávy OLAF zveřejnilo na svém webu na základě požadavků, se kterými se na něj obrátili lidé podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Nevyhovělo ale žádosti o zveřejnění celé zprávy.

"Jemně řečeno to v překladu znamená, že při získávání dotace bylo porušeno právo," uvedl v reakci na zveřejněné závěry předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. Místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka označil zveřejnění závěrů za nedostatečné, trvá na publikaci celé zprávy OLAF. "MF tímto postupem bohužel jen zvyšuje podezření, že tento projekt není v pořádku," uvedl.

Co znamená zpráva OLAF? Podívejte se:

"Zveřejnění celé zprávy OLAF v plném rozsahu s ohledem na to, že zpráva obsahuje informace shromážděné v probíhajícím trestním řízení, nebylo možné, neboť by tím mohlo dojít k ohrožení jeho průběhu. Ministerstvo financí proto přistoupilo k částečnému poskytnutí informace, které podle našeho názoru nemohou ohrozit účel a průběh trestního řízení a jejich poskytnutím zároveň naplní účel došlých žádostí v maximální možné míře a přispělo k diskusi o věcech veřejného zájmu," uvedl mluvčí rezortu Michal Žurovec, podle kterého dostal úřad čtyři desítky žádostí.

Závěry OLAF zveřejněné ministerstvem financí

Originální znění v anglickém jazyce
On 26/01/2016 the above-mentioned investigation was opened regarding possible irregularities in the implementation of project No CZ.1.15/2.1.00/04.00095 „Multifunkční kongresový areál Čapí hnízdo” co-financed by the European Regional Development Fund under the Czech Regional Operational Programme Central Bohemia 2007 – 2013.

Having completed all necessary investigative activities I have now closed the investigation. Following the conclusions of the investigation as set out in the Final Report and in accordance with Article 11 of Regulation (EU, Euratom) No 883/2013, I recommend that:

The Directorate General for Regional and Urban Policy take the following action:
Undertake all appropriate measures to ensure the exclusion of CZK 42 497 826.80/ EUR 647 676.40 as set out in the attached OLAF Final Report in relation to the irregularities detected in the project No CZ.1.15/2.1.00/04.00095 „Multifunkční kongresový areál Čapí hnízdo“.

Pracovní překlad do českého jazyka
26. 1. 2016 bylo zahájeno výše zmíněné vyšetřování v souvislosti s možným výskytem nesrovnalostí v průběhu realizace projektu č. CZ.1.15/2.1.00/04.00095 „Multifunkční kongresový sál Čapí hnízdo“, který byl spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj v rámci českého Regionálního operačního programu Střední Čechy pro roky 2007-13.

Po dokončení všech vyšetřovacích úkonů nyní toto vyšetřování uzavírám. Ve smyslu závěrů vyšetřování, které jsou součástí Závěrečné zprávy a v souladu s článkem 11 nařízení (EU, Euratom) č. 883/2013, doporučuji, aby:

Generální ředitelství pro regionální a městskou politiku učinilo následující krok: Přijalo veškerá náležitá opatření pro zajištění vynětí částky 42.497.826,80 Kč / 1.647.676,40 EUR, jak je uvedeno v přiložené Závěrečné zprávě OLAF, v souvislosti s nesrovnalostmi zjištěnými v rámci projektu č. CZ.1.15/2.1.00/04.00095 „Multifunkční kongresový sál Čapí hnízdo“.

Zdroj: Ministerstvo financí, www.mfcr.cz (Jedná se o doslovné znění, jak ho poskytlo ministerstvo - pozn. red.) 

Zprávu OLAF má nyní k dispozici jen několik úřadů. Od pátku do něj mohou nahlédnout i členové mandátového a imunitního výboru Sněmovny, kteří se mají příští týden znovu sejít k projednání policejní žádosti. 

Mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štepánka Zenklová potvrdila, že zpráva OLAF je od čtvrteční poledne součásti spisu, poslance však bude vázat mlčenlivost. Na jednání výboru by měl příští týden vystoupit i premiér Babiš.

Schillerová už navrhla vyjmout Čapí hnízdo z programů financovaných EU

Městské státní zastupitelství v Praze zveřejnění kompletní zprávy nedoporučilo s odkazem na možné ohrožení trestního řízení. Rozhodnutí o případném zveřejnění vydá ministerstvo financí do konce tohoto týdne. Ministryně Alena Schillerová (ANO) nicméně ve středu uvedla, že stanovisko státního zastupitelství považuje za klíčové.

Ministerstvo ve čtvrtek na základě doporučení Evropské komise vyzvalo k vynětí celkem 44 projektů, které prověřuje OLAF, z evropského financování. Mezi nimi je i Čapí hnízdo. Vyjmutí fakticky podle mluvčího ministerstva financí Michala Žurovce znamená, že na jednotlivé projekty bude pohlíženo jako na národní dotace. Padesátimilionovou dotaci pro vznik Čapího hnízda by tak v konečném důsledku zaplatili čeští daňoví poplatníci.

V kauze Čapí hnízdo bylo obviněno 11 lidí, vedle Babiše i předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. V prosinci 2007 se přeměnila na stejnojmennou akciovou společnost s akciemi na majitele. Jediným akcionářem byla akciová společnost ZZN Pelhřimov.

Podle vyšetřovatelů však ke změně nebyl ekonomický ani podnikatelský důvod. Kvůli změně nebylo možné dohledat majitele firmy, která tak získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert.

Podívejte se, jak se vyvíjela Babišova kauza s padesátimilionovou dotací:

Čapí hnízdo: čtěte, jak se vyvíjela Babišova kauza s padesátimilionovou dotací

OLAF Česko nepoškodí, vyjmutí projektu z dotačních programů je běžný postup, tvrdí finance

Autor: ly, ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!