Ministr Brabec si s rakouským protějškem vyjasňoval vztah nejen k jádru | E15.cz

Ministr Brabec si s rakouským protějškem vyjasňoval vztah nejen k jádru

Ministři životního prostředí Česka a Rakouska Richard Brabec (vpravo) a Andrä Rupprechter se sešli 21. července v Hardeggu, který je sídlem rakouské správy Národního parku Podyjí.
Ministři životního prostředí Česka a Rakouska Richard Brabec (vpravo) a Andrä Rupprechter se sešli 21. července v Hardeggu, který je sídlem rakouské správy Národního parku Podyjí.
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nejen o jaderné energetice spolu dnes hovořili ministři životního prostředí Česka a Rakouska Richard Brabec a Andrä Rupprechter. Na bilaterální schůzce se sešli po šesti letech v Hardeggu, který je sídlem rakouské správy Národního parku Podyjí. Dohodli se na dalších schůzkách, kde chtějí diskutovat a řešit společné projekty, které se týkají životního prostředí.

„Sešli jsme se po dlouhém vakuu a ukázalo se, že máme řadu společných témat, o nichž se chceme a potřebujeme bavit. Jsem rád, že se debata netočila pouze kolem jaderné energetiky,“ řekl Brabec. Zmínil například společný postup vůči Evropské unii v otázce ochrany klimatu a snižování emisí oxidu uhličitého.

Postoj k jádru se nemění

V otázce jaderné energie se ministři ujistili, že názory obou států se nemění. Zatímco Rakušané prosazují maximální podíl z obnovitelných zdrojů a uvítali by odklon okolních zemí od jádra jako v případě Německa, Česko chce podle schválené energetické koncepce postupně odstavovat největší zdroje znečištění, tedy tepelné elektrárny, a místo nich klást důraz na jádro a obnovitelné zdroje.

„Vzhledem k našim geografickým podmínkám nemůžeme dosáhnout takového podílu obnovitelných zdrojů jako Rakousko. Důraz na jadernou energetiku však neznamená, že je upozadíme,“ vysvětlil Brabec.

Pro Rakušany je podle něj klíčové, aby české jaderné elektrárny byly maximálně bezpečné, a zároveň oceňují otevřenost české strany. Český ministr také zdůraznil, že již řadu let funguje společná expertní skupina pro jadernou energii, která zajišťuje výměnu informací.

Nová nezatížená skupina

Nová pracovní skupina, která bude nezatížená jakýmikoliv vazbami z minulosti, by měla co nejdříve vzniknout a bude řešit nové společné projekty. „V nejbližších týdnech postupně nominujeme odborníky a dohodneme schůzku. Vnímám dnešek jako nový začátek vztahů v našem resortu,“ řekl Brabec.

První společný projekt, který zmínil, již pilotně funguje v národních parcích Šumava a Bavorský les. „Jde o e-mobilitu, která spočívá v postupné stavbě dobíjecích stanic, zpočátku pro elektrokola, postupně pro elektroauta a později i pro autobusy.

Energii budou brát z velkých baterií, které je budou akumulovat z malých větrných a solárních elektráren. Zatím je na Šumavě devět stanovišť, bude jich víc a uvažujeme, jak projekt přenést i do Podyjí,“ řekl Brabec.

Za úspěšnou spolupráci označil například také omezení rakouského projektu Windpark Nord, což je výstavba větrných elektráren v blízkosti Národního parku Podyjí. Proti původnímu projektu se ozvaly protestní hlasy jak na rakouské, tak na české straně.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video