Na posílení digitální gramotnosti v Česku do roku 2020 půjde 3,83 miliardy
„V tomto segmentu (digitální gramotnost) má ČR určitě na jedné straně špičkové šampiony, co se týká podnikatelské sféry, na druhé straně v e-governmentu zase velmi pokulháváme. Nesmí se zapomínat ani na gramotnost široké populace,“ řekl na tiskové konferenci po jednání kabinetu vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL).
Plán opatření připravilo ministerstvo práce. Každý rok do pololetí předloží kabinetu správu o plnění a pokroku. Strategie, kterou vláda schválila před rokem, se zaměřuje na roli digitálních technologií v zaměstnanosti, konkurenceschopnosti, sociálním začleňování, podpoře rodin, elektronických službách veřejné správy a ve vzdělávání.
Školení a rekvalifikace desítek tisíc osob
Podle dokumentu má na posílení digitální gramotnosti do roku 2020 stát vydat 1,44 miliardy korun a 2,39 miliardy poskytnou operační programy evropských fondů. Peníze by se měly využít na školení a rekvalifikace, které přispějí k lepšímu uplatnění na trhu práce. Projít by jimi měly podle plánu desítky tisíc osob. Rozšířit by se měly i komunitní kurzy pro veřejnost.
V místech, kde lidem hrozí sociální vyloučení, by měla vznikat digitální centra. Fungovat by mohla v knihovnách či poradnách. Počítá se i s mobilními učebnami. K využívání moderních technologií mají lidi motivovat informační kampaně, vyjít by měly na deset milionů korun.
Ministerstvo práce má také podporovat bezplatné veřejné sítě v domech dětí, knihovnách a v dalších zařízeních. Podporu by mohli získat i lokální poskytovatelé připojení, aby domácnostem s malým příjmem mohli nabízet služby s „výraznou slevou“. Resort by to mělo stát 62 milionů, evropské fondy pak 352 milionů.
Vzniknout by měl také návrh legislativní úpravy zaměstnávání na dálku a práce z domova. Počet lidí, kteří takto pracují, by se měl podle plánu každoročně zvyšovat. Své elektronické služby by měl rozšířit i stát. Úředníci by se nově měli hodnotit také podle digitální gramotnosti.