Na poslední debatě prezidentští kandidáti vyzvali k účasti ve volbách

Otázky Václava Moravce

Otázky Václava Moravce Zdroj: ctk

ČTK
Na poslední předvolební debatě kandidátů na prezidentský úřad, která se odehrála ve čtvrtek v předvečer první přímé volby prezidenta České republiky, v přímém přenosu České televize (ČT) devítka kandidátů vyzvala občany, aby přišli k volbám. V pražském Kongresovém centru debatu sledovalo asi tisíc diváků. Volby rozhodnou o nástupci Václava Klause na Pražském hradě.

Kandidáti se dotkli různých témat, hovořili o národní hrdosti, zavedení přímé volby prezidenta, o svých slabostech, přípravě prezidentských projevů, výběru aut pro hradní flotilu či o tom, zda dostali nějaké fauly během kampaně. V debatě zazněla dokonce část básně Karla Tomana, recitoval ji profesor Vladimír Franz, který by ji prý možná zakomponoval do jednoho ze svých prvních projevů.

Kandidáti odpovídali na otázku, jakou svou slabost by museli překonávat, kdyby se stali hlavou státu. Lidovecká europoslankyně Zuzana Roithová za svoji slabost označila důvěřivost, stejně jako Franz. Bývalý premiér Jan Fischer doufá, že nebude ztrácet věci a zapomínat, šéfka Suverenity Jana Bobošíková by ráda překonávala svůj perfekcionismus. Místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier by chtěl být méně hodný. Herečka Táňa Fischerová a šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg by prý museli překonávat lenost. Místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) by musel omezit kouření, bývalý premiér Miloš Zeman, nominovaný zemanovci, by rád byl milejší k hlupákům.

Kandidáti, kteří stáli za řečnickými pultíky, se vyjadřovali nejen k tomu, zda má prezident jezdit ve voze české či zahraniční značky, ale také odpovídali na otázku, jakými kroky a slovy může prezident podkopat národní hrdost. Například Zeman se obává podlézání velmocím, Schwarzenberg trapnosti, on i další kandidáti připomínali pro český národ krizová data 1938 či 1968.

Jednoznačné a v zásadě totožné stanovisko měla devítka kandidátů v otázce případných změn zákona o přímé volbě hlavy státu. Shodli se totiž, že by bylo nejlepší zavést rakouský model. V něm místo 50 tisíc podpisů či nominace od poslanců nebo senátorů musí kandidát získat 6000 ověřených podpisů. Vadily jim také nejasnosti kolem odečtu neplatných hlasů z oněch 50 tisíc, kdy ministerstvo vnitra údajně použilo chybný model a tři kandidáty vyřadilo. Bobošíkovou vrátil do hry až soud, nemohla však několik týdnů vést plnohodnotnou kampaň.

V pořadu zazněla mimo jiné druhá část písně Kde domov můj, jejíž první část tvoří českou hymnu, v provedení pěveckého sboru Boni pueri.

Volby do Poslanecké sněmovny ČR 2025

V roce 2025 se v ČR konají volby do Poslanecké sněmovny. Projděte si klíčová témata, mezi které patří aktuální volební průzkumy, termín a čas voleb, strany, kandidáty, postup ve volební místnosti a volební systém ČR pro parlamentní volby 2025 (články se zobrazí po rozkliknutí odkazu):

Termín, strany, kandidáti a systém Volební průzkumy Voličský průkaz Jak volit? Volby ze zahraničí Volební místnosti Kroužkování a preferenční hlasy Volební lístky Volební komise Volební účast Program STAN Program Piráti Program ANO Program SPOLU