Na Vysočině spadl silniční most, v sutinách zahynuli čtyři dělníci | E15.cz

Na Vysočině spadl silniční most, v sutinách zahynuli čtyři dělníci

zřícený most ve Vilémově
zřícený most ve Vilémově
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ze sutin mostu, který se ve čtvrtek zřítil ve Vilémově, vyprostili záchranáři v noci na dnešek těla čtyř mrtvých dělníků. V době neštěstí bylo pod mostem šest dělníků, všichni pracovali pro stavební firmu Bögl & Krýsl. Jeden dělník byl lehce zraněn úlomkem, dalšího částečně zavaleného muže záchranáři vyprostili po čtyřech hodinách, měl těžká poranění. Mezi mrtvými jsou podle policie tři Češi a jeden Slovák.

Po vyproštění posledního těla terén propátrávali záchranáři se psy. Práce byly přerušeny od 03:30 do 08:00. Na stavbě podle Čírtkové pracovali tři Češi a tři Slováci. Dva Slováci přežili. Lehce zraněn byl pětapadesátiletý muž a vážně zraněnému je 47 let.

Vážně zraněný Slovák je v hradecké fakultní nemocnici, lékaři ho udržují v umělém spánku. „Jeho stav je stabilizovaný, je napojen na umělou plicní ventilaci, utrpěl poranění pánve,“ řekl náměstek pro lékařskou péči hradecké nemocnice Zdeněk Tušl. Další vývoj záleží na tom, jak se tělo vyrovná s následky tzv. crush syndromu. Vzniká dlouhodobým stlačením nebo masivním zhmožděním měkkých tkání. Z poškozených tkání se pak do oběhu uvolňují látky, které mohou zraněného vážně ohrozit.

„Mrtví byli uvězněni pod těžkými kameny, které je zatlačily do bahna. Lidé v podstatě neměli šanci na přežití, utrpěli devastující zranění,“ řekli hasiči. Policisté zajistili stavební dokumentaci a další písemnosti ke stavbě a vyrozumívají rodiny dělníků. Neštěstí zatím nemá žádnou právní kvalifikaci, mohlo by jít o trestný čin obecného ohrožení z nedbalosti.

USAR operuje hlavně po zemětřeseních
Ve Vilémově zasahuje i speciální vyprošťovací tým USAR (Urban Search and Rescue, tedy Vyhledávací a záchranný odřad do obydlených oblastí). Podobných týmu je pouze 15 na světě. V Česku působí v Praze a v Ostravě. Nasazení USAR je výjimečné, v Česku zasahoval například ve zříceném domě v pražské Soukenické ulici nebo po výbuchu plynu v Divadelní ulici v Praze.
Tým je určen zejména pro zásahy při zemětřeseních. V minulosti záchranáři z týmu pomáhali například v Íránu, kde silné zemětřesení v roce 2003 postihlo město Bam. V oblasti zahynulo asi 41 tisíc lidí, čeští záchranáři vyprostili jednoho živého člověka a 51 mrtvých. V roce 1999 zasahovali po zemětřesení v Turecku v provincii Bolu.
členové vyprošťovacího týmu USAR prohledávají pomocí zařízení vybaveného termokamerou sutiny zřiceného mostu ve Vilémově Autor: ctk
Členové týmu USAR prohledávají sutiny zřiceného mostu ve Vilémově (foto: ČTK).

Policie odpoledne po skončení všech nutných prací předá místo stavebnímu konsorciu M-silnice a Strabag. Stavbaři si zajistí ohrazení a zabezpečení stavby. Je na nich, jakým způsobem, uvedla policejní mluvčí. Zřícený most opravuje jako subdodavatel společnost Bögl & Krýsl, která figuruje i v případech tragických zřícení mostů ve Studénce a na východě Slovenska. Firma se ale distancuje od odtěžování zásypu mostu ve Vilémově, což mohlo být podle statiků příčinou neštěstí. Firma M - Silnice se společností Strabag zastřešuje opravy celé silnice.

Velká krajská investice
Oprava mostu byla součástí velké krajské investice do modernizace silnice mezi Chotěboří a Golčovým Jeníkovem, která bude stát kolem 160 milionů korun. Práce začaly v létě, týkají se celkem tří mostů. Náměstek hejtmana Libor Joukl uvedl, že zakázku zadal kraj sdružení firem M - Silnice a Strabag. „Jakým způsobem si potom jednotliví dodavatelé dělí práci a jak si berou subdodavatele, to je na nich,“ řekl.

Rozlomení na dva bloky

Most se rozlomil na dva velké bloky. „Když se prolomí taková klenba,tak se to může stát jedině tehdy, když jí takzvaně ujedou nohy, to znamená ty konce, kde se přenáší velká vodorovná reakce,“ řekl České televizi soudní znalec v oboru statiky a ocelových konstrukcí Milan Vašek. Poukázal na to, že dělníci pod mostem odtěžovali svrchní vrstvu. O tom, že na jedné straně mostu byla hodně odbagrovaná zemina, mluvili také někteří místní lidé.

Podle místostarostky Vilémova Lenky Homolkové přistával ve čtvrtek vrtulník převážející raněné na obecním fotbalovém hřišti. Záchranářům sloužily jako zázemí kabiny. „K mostu se záchranáři dostávali přes soukromý pozemek, který vzhledem k počtu pohybujících se lidí a techniky vzal trochu za své. Případnou náhradu jsme zatím neřešili, ale nějakou formu kompenzace určitě najdeme,“ řekla dnes ČTK Homolková.

Od dnešního rána hasiči těžkou technikou odstraňují z koryta řeky balvany a suť, aby policie mohla řádně ohledat místo. „Zejména jde o to, aby kriminalisté ohledali mostní pilíře, které se ohledat nemohly v té fázi, když se provádělo vyprošťování těl,“ uvedla Čírtková.

Neštěstí se stalo na silnici II/345, která je kvůli opravám uzavřena pro dopravu. Policie se o pádu mostu dozvěděla z volání na tísňovou linku ve čtvrtek odpoledne. Na místě zasahovalo kolem 70 hasičů, policisté a záchranáři. Pražští hasiči na místo vyslali Vyhledávací a záchranný odřad do obydlených oblastí USAR, který má speciální techniku na vyhledávání lidí v sutinách. Stav mostu nejdříve neumožňoval nasadit těžkou techniku, záchranáři v prvních hodinách používali jen ruce a drobné nářadí.

Oprava mostu byla součástí krajské investice 160 milionů korun do modernizace silnice mezi Chotěboří a Golčovým Jeníkovem. Práce začaly v létě, zahrnují tři mosty. Podle kraje byl technický stav kamenného mostu z roku 1926 relativně dobrý. Při poslední kontrole loni v listopadu byl hodnocen stupněm 4 až 5 na sedmistupňové škále, sedmička je nejhorší stav.

Výběr případů zřícení staveb s větším počtem obětí
Šest obětí

1. dubna 2002 - V Lounech se zřítila po výbuchu elektrického bojleru čtyřpodlažní panelová budova hotelu Oharka. V ruinách zemřelo šest členů polské rodiny, která přijela do ČR za prací.

Noc na 17. února 2013 - Silný výbuch zničil panelový dům ve Frenštátu pod Radhoštěm. O život přišlo šest osob, včetně tří dětí, a dalších 11 lidí utrpělo zranění. Tragedii způsobil psychicky labilní muž, jenž se chtěl pomstít svému okolí; sám skončil na seznamu obětí.
Pět obětí

22. října 1997 - Při rekonstrukci domu na náměstí Svobody v Brně se propadla část podlahové konstrukce pátého patra. Zahynulo pět dělníků, deset bylo zraněno.
Čtyři oběti

21. června 2004 - Po výbuchu plynu v činžovním domě v brněnské Tržní ulici se zřítila přední stěna čtyřpatrového domu a zadní se ocitla v plamenech. Čtyři lidé zahynuli.

2. října 2009 - V Praze se zřítila při stavebních pracích vnitřní část domu v Soukenické ulici 25. Pod sutinami zahynuli čtyři dělníci.

20. dubna 2011 - Výbuch v areálu pardubické firmy Explosia zničil dva železobetonové podzemní objekty, kde se vyráběly trhaviny, další budovy poškodil. Exploze usmrtila čtyři lidi, dalších devět bylo zraněno.

4. září 2014 - Ve Vilémově na Havlíčkobrodsku se zřítil při stavebních pracích silniční most, trosky zavalily nebo zasáhly šest dělníků. Čtyři z nich vyprostili záchranáři mrtvé, jeden byl zraněn těžce. Muž, jehož zasáhl kámen z padajícího mostu, byl zraněn lehce.
Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.