Náměstkem Bradáčové bude Bašný, kritik vyšetřování kauzy Čunka | E15.cz

Náměstkem Bradáčové bude Bašný, kritik vyšetřování kauzy Čunka

Adam Bašný
Adam Bašný
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) jmenoval náměstkem pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové Adama Bašného. Žalobce byl dříve ředitelem liberecké pobočky Krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem, v únoru 2009 ho však z této pozice odvolal jeho tehdejší šéf Jiří Křivanec. Mimo jiné proto, že Bašný komentoval údajnou korupční kauzu bývalého vicepremiéra Jiřího Čunka. Od loňského července působil žalobce u civilní mise EU v Kosovu.

Bašného do funkce svého náměstka navrhla Bradáčová, souhlasil s tím i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. „Je specialistou na hospodářskou trestnou činnost a trestnou činnost spojenou s korupcí,“ uvedla mluvčí ministerstva Petra Hrubá.

Křivanec odvolal Bašného z vedoucí pozice zhruba v polovině února 2009 s tím, že opakovaně manažersky pochybil a také komentoval kauzy, které nebyly jeho, čímž prý porušil zákon o státním zastupitelství. Mimo jiné šlo o Bašného kritické vyjádření ke způsobu vyšetřování Čunkovy kauzy, které žalobce pronesl v prosinci 2008 na semináři české pobočky nevládní organizace Transparency International (TIC). Žalobce tehdy například řekl, že Čunkův případ je „největší ranou do pracně budované image justičního systému“.

Jiří Pospíšil: Moje kandidatura na hejtmana není žádná bokovka

Odvolání Bašného stálo nakonec pozici Křivance. Inspekce ministra spravedlnosti totiž dospěla k závěru, že liberecký žalobce manažersky neselhal, plnil to, co měl, a tak jediným důvodem personální změny bylo Bašného vystoupení na konferenci TIC. Podle tehdejšího ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) tak důvody k jeho odvolání nebyly adekvátní. Ministr proto zbavil Křivance funkce.

Na funkci náměstka pražského vrchního státního zástupce rezignoval na počátku července v minulosti často kritizovaný Libor Grygárek. Stanislav Mečl, který dočasně vedl pražské vrchní státní zastupitelství od loňského listopadu do února, ho vyzval k rezignaci kvůli kontaktům s lobbistou a vlivným podnikatelem Romanem Janouškem. Vyčítal mu také pochybení v kauzách, například v případu Mostecké uhelné společnosti. Pospíšil na něj kvůli tomuto případu podal i kárnou žalobu. Grygárek spolu s předchůdcem Bradáčové Vlastimilem Rampulou v červenci rezignovali na funkce státních zástupců.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video