Národnímu muzeu hrozí delší rekonstrukce, v novém hávu chce ale oslavit kulatá výročí | E15.cz

Národnímu muzeu hrozí delší rekonstrukce, v novém hávu chce ale oslavit kulatá výročí

Daniel Novák

Národní muzeum požádalo stavební úřad Prahy 1 o prodloužení termínu probíhající opravy hlavní budovy do konce roku 2019. Původně se přitom počítalo s ukončením stavby o rok dřív.

Plánovaný termín dokončení stavby v roce 2018 je důležitý. Muzeum chce totiž v novém hávu oslavit sto let od založení Československa, dvě stě let od svého vzniku a připomenout si události roku 1968.

„Vzhledem k tomu, že se jedná o dlouhodobou, rozsáhlou a složitou rekonstrukci historického objektu, a to se značným objemem stavebních a restaurátorských prací, nelze v současné době dílčí přesah dokončovacích prací do roku 2019 zcela vyloučit,“ řekl E15.cz generální ředitel muzea Michal Lukeš.

Požár neovlivní otevření národního muzea v roce 2018, škody jsou malé

Zároveň ale dodal, že je to jen rezerva pro případné komplikace, které však zatím nenastaly. Instituce stále počítá s tím, že na podzim 2018 bude moci otevřít.  

Projekt pod taktovkou konsorcia stavebních firem Metrostav, Průmstav a Imos Brno má stát 1,6 miliardy korun. Dalších téměř půl miliardy spolknou nové expozice.

„Rozpočet rekonstrukce je po sedmnácti měsících od zahájení rekonstrukce překročen o dva miliony korun, to je o 0,15 procenta ceny díla. Zanedbatelné překročení bylo způsobeno zadáním dodatečných prací, jejichž potřeba vznikla v důsledku nepředvídatelných okolností zjištěných v průběhu stavby,“ dodal šéf Národního muzea. Stavbaři totiž neočekávaně objevili v konstrukcích například zdravý škodlivý azbest nebo korkolit.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!