Národnímu muzeu hrozí delší rekonstrukce, v novém hávu chce ale oslavit kulatá výročí | e15.cz

Národnímu muzeu hrozí delší rekonstrukce, v novém hávu chce ale oslavit kulatá výročí

Daniel Novák

Daniel Novák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Národní muzeum požádalo stavební úřad Prahy 1 o prodloužení termínu probíhající opravy hlavní budovy do konce roku 2019. Původně se přitom počítalo s ukončením stavby o rok dřív.

Plánovaný termín dokončení stavby v roce 2018 je důležitý. Muzeum chce totiž v novém hávu oslavit sto let od založení Československa, dvě stě let od svého vzniku a připomenout si události roku 1968.

„Vzhledem k tomu, že se jedná o dlouhodobou, rozsáhlou a složitou rekonstrukci historického objektu, a to se značným objemem stavebních a restaurátorských prací, nelze v současné době dílčí přesah dokončovacích prací do roku 2019 zcela vyloučit,“ řekl E15.cz generální ředitel muzea Michal Lukeš.

Zároveň ale dodal, že je to jen rezerva pro případné komplikace, které však zatím nenastaly. Instituce stále počítá s tím, že na podzim 2018 bude moci otevřít.  

Projekt pod taktovkou konsorcia stavebních firem Metrostav, Průmstav a Imos Brno má stát 1,6 miliardy korun. Dalších téměř půl miliardy spolknou nové expozice.

„Rozpočet rekonstrukce je po sedmnácti měsících od zahájení rekonstrukce překročen o dva miliony korun, to je o 0,15 procenta ceny díla. Zanedbatelné překročení bylo způsobeno zadáním dodatečných prací, jejichž potřeba vznikla v důsledku nepředvídatelných okolností zjištěných v průběhu stavby,“ dodal šéf Národního muzea. Stavbaři totiž neočekávaně objevili v konstrukcích například zdravý škodlivý azbest nebo korkolit.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video