Wall Street už se ekonomické recese nebojí | E15.cz

Návrat optimismu: Wall Street už se ekonomické recese nebojí

Jan Vávra

Jan Vávra

Američtí investoři se přestávají bát ekonomické recese. Podle aktuální prognózy banky Goldman Sachs je hospodářský pokles v nejbližších několika letech nepravděpodobný.

Nízká úroveň volatility na trzích, udržitelnost hospodářského růstu a utlumená inflace: to všechno jsou faktory, které výrazně umenšují hrozbu recese, cituje z analýzy CNBC.

„Ekonomika je v současnosti strukturálně mnohem méně náchylná k recesi,“ napsali analytici Goldman Sachs Jan Hatzius a David Mericle. „Jakkoliv nelze vyloučit zrod nových rizik, žádný z faktorů, který vedl k propadu hospodářství v minulých letech, se dnes nejeví jako zásadní problém. Ať už jde o ropné šoky, přepálenou inflaci nebo finanční nerovnováhy. V důsledku toho se vyhlídky americké ekonomiky jeví lépe, než je ve všeobecném povědomí usazeno,“ dodali experti.

Těžké časy střadatelů. Nechat peníze na účtu se nevyplatí ani v roce 2020, kam investovat?

Takový pohled na věc se výrazně liší od představ, které kolovaly na Wall Street ještě na přelomu loňského léta a podzimu. Strach tehdy živilo zejména vystupňování americko-čínské obchodní války, nejistota kolem brexitu a převrácení výnosových křivek amerických dluhopisů. Výnosy dvouletých bondů byly poprvé od roku 2007 vyšší než v případě těch desetiletých. Takový vývoj v minulosti sloužil jako spolehlivá předpověď recese.

Od srpna se však situace změnila, přičemž nejde jen o návrat výnosových křivek k „normálu“, ale i o poměrně optimistický průběh vyjednávání mezi Washingtonem a Pekingem o obchodní dohodě. Indikátor Fedu odhadující pravděpodobnost propadu ekonomiky do recese navíc vyčísluje hrozbu naplnění tohoto scénáře na 24,6 procent. Ještě v létě to bylo o 14 procentních bodů více.

Nejvýnosnější investice desetiletí: jak z dvacetikoruny udělat dva miliony

Podle CNBC by ale investoři měli zůstat aspoň mírně nervózní už jenom proto, že podobné projevy optimismu jako nyní od Goldman Sachs zaznívaly v USA i v roce 2007. Následovala ale nejvážnější ekonomická krize od Velké deprese ve třicátých letech minulého století.

Philipp Carlsson-Szlezak, hlavní ekonom správce aktiv AB Bernstein, navíc připomněl, že ne všechny aktuální ekonomické trendy lze vidět pozitivně. „Napjatý trh práce, uvolněná monetární politika, vyšší tolerance rizika ze strany institucí a nárůst zadluženosti představují rizika ve střednědobém horizontu,“ uvedl Carlsson-Szlezak.

Kicom: Ze sta tisíc milion bez větších nervů? U bitcoinu se může vyplatit i konzervativní přístup
Bitcoinoví spekulanti se upínají k půlení, dochází k němu jednou za čtyři roky. Změní trh?

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!