Nečas na projevu Klause ocenil realismus, Sobotkovi chyběl sociální rozměr | E15.cz

Nečas na projevu Klause ocenil realismus, Sobotkovi chyběl sociální rozměr

Petr Nečas
Petr Nečas
• 
ZDROJ: E15 Eduard Erben

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Premiér a předseda ODS Petr Nečas ocenil, že prezident Václav Klaus dnes v novoročním projevu odmítl falešný optimismus i falešné sliby, stejně jako strašení ekonomickou apokalypsou. Souhlasil s jeho apelem na odpovědnost každého občana. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka naopak nesouhlasí s Klausovou kritikou nátlakových skupin i nenaplněných očekávání ze vstupu ČR do EU. Prezident podle něj opomenul nutnost sociální únosnosti reforem.

Nečas označil Klausovu řeč za státnický a skutečně prezidentský projev, který byl založen na analytickém myšlení. Zaujala ho míra realismu. „Pan prezident odmítá falešný optimismus i falešné sliby na straně jedné, a strašení ekonomickou apokalypsou na straně druhé. Velmi souhlasím s jeho apelem na odpovědnost každého z nás a jeho volání po podpoře schopných, nadaných a pracovitých,“ uvedl premiér.

Klaus podle šéfa ČSSD Sobotky „přes velkou obecnost“ projevu toho z pravicových politiků řekl o budoucnosti země zatím nejvíc. Sobotka prezidentovi vytkl, že mluvil o potřebě reforem, aniž zmínil nutnost jejich spravedlnosti a sociální únosnosti.

Podle předsedy ČSSD také nelze paušálně odsoudit jako sobecké „nátlakové skupiny“ ty, kdo protestují proti chybám vládní politiky. „Příčiny nespokojenosti občanů souvisí s nesplněnými sliby pravicových vlád, jejich arogantním způsobem komunikace a bezohledným charakterem reforem,“ uvedl šéf ČSSD.

Na rozdíl od Klause, podle něhož se nenaplnila nerealistická očekávání spojená se vstupem do EU, se Sobotka domnívá, že většina těchto očekávání splněna byla - ekonomický růst, příliv investic, možnosti práce či studia v zahraničí.

Kalousek: Klaus neskrýval realitu, hledal ale i východiska

Pozitivně vnímal projev první místopředseda TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek, podle něhož Klaus „neskrýval realitu a přitom hledal povzbuzení pro východiska“. Také podle předsedy STAN Petra Gazdíka popsal Klaus realisticky situaci v Česku jak po politické, tak morální stránce.

Gazdíka povzbudil prezidentův apel na nutnost reforem, které se podařilo rozjet v minulém roce a které byly podle šéfa poslaneckého klubu TOP 09 velmi mírným řešením vzhledem k programu strany. Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg projev nekomentoval. Uvedl, že je v zahraničí a nemohl jej vyslechnout.

Bárta: Klaus vyzval koalici k většímu úsilí na dokončení reforem

Klaus podle předsedy VV Radka Johna vystihl dva ústřední problémy - potíže eurozóny a rozštěpenost české veřejné scény. Jeho řeč vnímá John jako apel ke koalici, opozici i zájmovým a stavovským organizacím. Klaus podle vicepremiérky Karolíny Peake (VV) správně připomenul, že „budoucnost ČR není v institucích, EU nebo politických stranách, které vytvářejí nejrůznější očekávaní, ale v každém z nás“.

Předseda poslanců VV Vít Bárta za nejzásadnější z Klausova projevu označil to, že reformy jsou sice vnímány jako nepřátelské slovo, ale jsou potřebné a nutné. „Vnímám to jako oprávněnou kritiku vládní koalice, ale též, a to především, jako výzvu koalici znovu dát reformy dohromady, dokončit je v celku a dovést ke konkrétním výsledkům“.

Filip: V projevu chyběl apel na větší dialog

Jedním z hlavních smyslů Klausovy řeči bylo uklidnit občany, míní předseda KSČM Vojtěch Filip. Klaus podle něj plně podpořil vládní reformy bez zdůraznění potřeby dialogu a bez zastání těch občanů, kterých se tyto změny necitlivě týkají. Nevyváženost vnímal v Klausově kritice jak nátlakových skupin, tak nedostatku podpory těm, kdo se odvážují foukat proti větru.

Paroubek: Klaus řídil ekonomiku diletantsky a přesto má odvahu radit

Nejkritičtější byl šéf LEV 21 Jiří Paroubek. „Klaus v minulosti ekonomiku řídil naprosto diletantským způsobem a nyní má ještě odvahu radit,“ uvedl. Dodal, že za rok v poslední novoroční řeči by si Klaus mohl „své moudrosti odpustit“.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video