Nečas: Problémy s fondy mohou výrazně zvýšit schodek rozpočtu

Petr Nečas

Petr Nečas Zdroj: profimedia.cz

Problémy s čerpáním peněz z evropských fondů mohou mít závažné rozpočtové dopady na Českou republiku. Schodek letošního státního rozpočtu ČR by mohl v případě, že by Evropská unie zastavila České republice kvůli problémům s čerpáním všechny platby z unijních fondů, vystoupat až na šest procent hrubého domácího produktu (HDP). Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) k tomu uvedl, že jde čistě o hypotetický vývoj.

Po dnešním jednání s šéfem Evropské komise Josém Barrosem to v Bruselu řekl český premiér Petr Nečas (ODS). Jeho kabinet by přitom chtěl deficit stlačit pod tři procenta HDP.

Česko má s čerpáním peněz z fondů v poslední době výrazné potíže, na které opakovaně upozornila i Evropská komise. Ta kvůli nim také přerušila proplácení části dotací, které by měla ČR z fondů získat.

Barroso podotkl, že byla zjištěna řada problémů s čerpáním fondů v EU, a to jak ze strany českých, tak unijních kontrolorů. Nyní je nezbytné bezodkladně přistoupit k odstranění problémů, přičemž Praha a Brusel už mezi sebou uzavřely „akční plán“, který by to měl zajistit. Než budou opatření z tohoto plánu, která se týkají správy a kontroly toku peněz, uvedena do praxe, tak nemohou proběhnout žádné platby peněz pro české programy, zdůraznil šéf EK.

Výraznější výpadek příjmů z evropských fondů by ale mohl velmi razantně podle premiéra prohloubit schodek veřejných rozpočtů.

„Mluvím-li o razantním prohloubení, tak nemluvím o několika desetinách procenta hrubého domácího produktu, ale o procentech hrubého domácího produktu,“ uvedl Nečas. To by prý samozřejmě Českou republiku dostalo do velmi špatné situace. „Protože finanční trhy by najednou zaregistrovaly, že neplníme konsolidační strategii, že ten deficit není nižší, není takový, jaký jsme plánovali, že je naopak vyšší,“ podotkl Nečas.

„Ta rizika jsou velká. Kdyby skutečně v tom nejhorším scénáři byly zastaveny všechny platby, tak by deficit veřejných financí v České republice mohl skokově narůst až k šesti procentům hrubého domácího produktu, což by totálním způsobem destruovalo konsolidační strategii vlády,“ řekl Nečas.

„My jsme proplatili desítky miliard, které nemáme dosud proplaceny z EU. Ale nikde není řečeno, že proplaceny nebudou. To riziko je sice v desítkách miliard, což jsou procenta HDP, ale je to absolutně hypotetické riziko,“ řekl dnes novinářům v Praze ministr financí Kalousek. Podle něj chtěl premiér zřejmě poukázat pouze na rozsah toho problému.

O čerpání peněz z fondů EU se bavili i lídři EU na summitu v noci na dnešek v rámci hledání opatření na podporu růstu a zaměstnanosti v Evropě.

„Samozřejmě hrozí i to, že počet požadavků na proplacení u Evropské komise je větší, než je dostupný objem finančních prostředků. I z toho důvodu vystupuje teď Evropská komise přísněji ve vazbě na různé operační programy nejen v České republice,“ podotkl Nečas. I proto je podle něj ČR připravena podpořit větší rozpočet EU na příští rok.