Nečas tlačí na Švédy. O gripenech chce jednat přímo s premiérem

Gripeny české armády

Gripeny české armády Zdroj: Profimedia.cz

Jednání o pronájmu švédských stíhaček má proběhnout na úrovni předsedů vlád. Premiér Petr Nečas (ODS) chce jednat o dalším pronájmu stíhaček Jas-39 Gripen přímo se svým švédským protějškem Fredrikem Reinfeldtem.

V návrhu na pokračování pronájmu stíhaček jsou tři varianty. První počítá s pronájmem na další tři roky za více než pět miliard korun. Druhá varianta představuje pronájem na pět let za téměř osm miliard a třetí varianta obsahuje nabídku na desetiletý pronájem za přibližně 14 miliard korun. Kabinet dnes projednávání materiálu přerušil, ale k dokumentu by se měl vrátit nejspíš 20. března.

Nečas po jednání vládyi zdůraznil, že česká strana stále není spokojena se švédským přístupem, který by prý mohl být vstřícnější. Jednání mezi ministerstvy obrany už svůj potenciál vyčerpala, poznamenal předseda vlády. „Proto chceme vyvolat jednání na úrovni předsedů vlád. Jsme přesvědčeni, že švédská strana málo bere v potaz to, že také na českém letectvu si dělá referenční vzorek, který při prodeji svých letadel po celém světě používá jako součást své reklamní a marketingové strategie,“ prohlásil premiér.

Jas-39 GripenJas-39 Gripen

Jas 39 Gripen

Ve hře je stále možnost krátkodobého řešení, po kterém by na stíhačky následoval otevřený tendr. „Bude záviset na pružnosti švédské strany, pokud bude chtít jednání přivést k úspěšnému závěru pro Švédsko,“ podotkl předseda vlády. Pro českou stranu prý bude jednání úspěšné i v případě, že se vláda nakonec rozhodne vyhlásit otevřené výběrové řízení. Vláda je totiž podle Nečase přesvědčena, že není odkázána jen na gripeny.

Gripeny v Česku a ve světě
Nynější pronájem 14 švédských stíhaček Gripen za 19,6 miliardy korun schválila v roce 2004 vláda Vladimíra Špidly (ČSSD).
Česko letadla splácí deset let. Letouny Jas-39 Gripen používá vedle Švédska, Maďarska a České republiky také Jihoafrická republika a Thajsko.

Ještě loni v prosinci uváděl tehdejší ministr obrany Alexandr Vondra (ODS), že poslední a do letošního jara platná švédská nabídka byla výhodnější než předcházející varianty. Vondra, který v prosinci ve funkci skončil, vedl z pověření vlády od loňského února se Švédy exkluzivní jednání o pokračování stávajícího pronájmu 14 stíhaček. Vládě se nabízené podmínky nelíbily už dříve a Nečas také loni v létě označil přístup švédské strany za nevstřícný.