Nečasová dostala dvouletou podmínku za zneužívání zpravodajců

Jana Nečasová

Jana Nečasová Zdroj: ČTK

Za zneužití Vojenského zpravodajství uložil soud Janě Nečasové (dříve Nagyové) dvouletý podmíněný trest a také pětiletý zákaz činnosti ve vedoucích funkcích státní správy. Obžalovaní zpravodajci rovněž dostali podmínky - bývalý šéf zpravodajství Milan Kovanda a zpravodajec Jan Pohůnek 20 měsíců, Kovandův předchůdce Ondrej Páleník 18 měsíců. Soud jim také na pět let zakázal působit ve zpravodajských službách a bezpečnostních sborech. Dnešní rozhodnutí není pravomocné.

Šéfka premiérova kabinetu Nečasová, která si podle rozsudku nezákonně zajistila sledování nejen tehdejší manželky svého šéfa Petra Nečase (ODS), ale také dvou zaměstnanců úřadu vlády, vinu odmítá. Stejně tak ji popírají i zpravodajci, kteří tvrdí, že neprováděli sledování, ale takzvané kontrasledování kvůli tomu, že se premiér obával o bezpečnost své rodiny. Podle soudkyně Pavly Hájkové však byla trestná činnost "nezvratně prokázána".

Státní zástupce Rostislav Bajger požadoval pro obžalované nepodmíněné tresty vězení od tří let a čtyř měsíců do tří let a deseti měsíců.

Aféra kolem někdejší šéfky premiérova kabinetu přispěla v roce 2013 k pádu vlády Petra Nečase (ODS). Nagyová podle verdiktu nezákonně zaúkolovala zpravodajce, aby sledovali Nečasovu tehdejší manželku Radku. Využila k tomu svůj "blízký osobní poměr" s premiérem. Státní zástupci tvrdí, že získáním informací o manželce chtěla uspíšit Nečasův rozvod.

Předchozí soudkyně Helena Králová obžalované u Obvodního soudu pro Prahu 1 opakovaně osvobodila. Zprošťující verdikty však pokaždé zrušil odvolací senát, který nakonec nařídil soudkyni vyměnit kvůli nerespektování jeho právních názorů. Věc převzala Pavla Hájková.