Nepleťte se do prodeje RPG bytů, vyzvala politiky BXR Group
„Je nám známo, že některé osoby se pokoušejí vyvíjet na vládu tlak, aby do této transakce zasáhla. Jsme přesvědčeni, že tyto snahy jsou spíše projevem osobních zájmů než respektu k právu, a že by se jim všichni zodpovědní činitelé měli bránit,“ stojí v dopise BXR Group. Firma podle dopisu nepřímo vlastní 50 procent společnost CERCL Holdings Limited, která nepřímo vlastní stoprocentní podíl ve společnosti RPG Byty.
V dopise připomíná historii kritizované privatizace OKD, u jejíhož druhého kola stál jako tehdejší ministr financí právě současný premiér Sobotka. „V souvislosti s tímto prodejem (45,88 procent akcií společnosti OKD firmě Karbon Invest v roce 2004) se Fondu národního majetku podařilo zatížit majoritního vlastníka OKD některými smluvními závazky. Mezi tyto závazky nicméně nepatří a ani nikdy nepatřila povinnost prodat byty nájemníkům,“ píše nizozemská BXR, v níž měl až do minulého roku výrazný podíl podnikatel Zdeněk Bakala. Dodává, že RPG Byty jsou soukromou společností, kterou mohou její vlastníci bez dalších omezení kdykoliv prodat.
Úřad musí být nezávislý
Kauza se vrátila do centra pozornosti začátkem srpna, kdy společnost BXR Group oznámila prodej firmy RPG Byty společnosti Round Hill Capital. Cenu transakce firmy nezveřejnily, neoficiálně se mluví o několika miliardách korun.
Prodej 43 083 bývalých hornických bytů OKD o celkové ploše přibližně 2,6 milionu metrů čtverečních však podléhá schválení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. „Musí být zajištěno, aby ÚOHS rozhodoval nezávisle na vládě a politicích, a to pouze na základě norem práva hospodářské soutěže, nikoli na základě úvah, které jsou z tohoto pohledu irelevantní,“ požaduje BXR Group.
Bakala selhal
Premiér Sobotka prodej bytů označil za velké morální i podnikatelské selhání podnikatele Zdeňka Bakaly, který měl ve firmě podíl, protože krok podle Sobotky nebyl v souladu se záměrem privatizační smlouvy OKD. Prodej kritizoval i prezident Miloš Zeman a opoziční představitelé.
Sobotkovi poslala dopis také společnost Arca Capital slovenského miliardáře Pavola Krúpy, která je minoritním vlastníkem těžařské společnosti New World Resources (NWR) vlastnícím OKD. V dopise premiéra vyzvala k nápravě škody, která byla podle ní způsobena státu, regionu a desetitisícům nájemníků v souvislosti s privatizací OKD v roce 2004.
„Pana Sobotku považujeme za činitele odpovědného za privatizační transakci OKD, kdy stát přišel o desítky miliard, kupující získal majetek téměř zadarmo a desetitisíce nájemníků hornických bytů bylo podvedeno,“ napsala v dopise Arca Capital. Sobotka mu odpověděl, že stát v roce 2004 udělal pro ochranu zájmu nájemníků hornických bytů maximum možného. Podle něj již nebylo možné vyjmout bytový fond z prodávaného menšinového státního podílu v OKD.
Bakalův slevomat. Finančník rychle rozprodává majetek v Česku