Nespokojenců přibývá: podle třetiny Čechů bylo za totality lépe

Za poslední rok se podíl lidí hodnotících lépe nynější režim snížil z 53 na 46 procent. Naopak podíl těch, kteří si myslí, že byl lepší předlistopadový režim, vzrostl z 27 na 32 procent. Zbývajících 22 procent dotázaných považuje oba režimy za zhruba stejné.
Od roku 1992, kdy agentura STEM začala zjišťovat názory lidí na srovnání režimů před a po roce 1989, se poměr příznivců jednotlivých režimů stále značně mění. Zatím nejvíce Čechů, přesně 69 procent, hodnotilo nynější režim jako lepší krátce po konci totality v roce 1992. Nad 60 procent se podíl příznivců aktuálního režimu dostal ještě v lednu 2003 během vlády Vladimíra Špidly (ČSSD) a v listopadu 2006, krátce po demisi první vlády Mirka Topolánka (ODS).
Když vezmete všechno dohromady a srovnáte minulý a současný režim, řekl(a) byste, že současný režim je lepší, stejný, nebo horší než ten předcházející, tj. před listopadem 1989?
Doposud nejníže se podíl příznivců aktuálního režimu dostal v období od prosince 1997 do dubna 2000, a to na 48 až 49 procent. V tomto období nejprve druhá vláda Václava Klause (ODS) čelila zhoršení ekonomické situace a na podzim 1997 i skandálům s financováním ODS. V souvislosti s tím se vláda rozpadla a nastoupila poloúřednická vláda Josefa Tošovského. Po předčasných volbách v roce 1998 sestavila vítězná ČSSD menšinovou vládu, které umožnila stabilní fungování až do roku 2002 takzvaná opoziční smlouva dojednaná s ODS.
Od roku 2000 se opět podíl lidí, kteří považují současný režim za lepší, zvýšil a dlouhodobě se držel úrovni zhruba mezi 50 až 60 procenty. Až loni za vlády Petra Nečase (ODS) se objevil opět výraznější pokles.
Současný režim častěji hodnotí příznivě mladší, vzdělanější a lépe materiálně zajištění lidé. Lepší hodnocení dávají aktuálnímu režimu více také lidé pravicově orientovaní a stoupenci vládních stran ODS a TOP 09.
Důvěra v nynější režim se už v letech 2010 a 2011 snížila hlavně u lidí se vzděláním bez maturity, ve věku 45 až 59 let a hůře materiálně zajištěnými. Loni se podle agentury STEM objevil zřetelnější pokles důvěry i mezi mladšími, vzdělanějšími a lépe zajištěnými. Také u lidí hlásících se k politickému středu či levici a konkrétně mezi příznivci ČSSD a KSČM se pokles objevil už před rokem 2012.
Průzkum prováděla agentura STEM v období od 4. do 11. ledna, tedy těsně před prvním kolem prezidentské volby. Zúčastnilo se ho 1119 obyvatel České republiky starších 18 let.
První rudý hejtman: Rok 1989 jsem bral pozitivně
Přežitek socialismu? Ne. Pýcha kapitalismu