Nezaměstnanost v červenci kvůli novým absolventům mírně stoupla, inflace naopak klesla, odhadují analytici | E15.cz

Nezaměstnanost v červenci kvůli novým absolventům mírně stoupla, inflace naopak klesla, odhadují analytici

Pracovník
Pracovník
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Nezaměstnanost v červenci stoupla na tři procenta z červnových 2,9 procenta. Vyplývá to z odhadů analytiků oslovených ČTK. Důvodem nárůstu jsou sezonní faktory související s příchodem nových absolventů na úřady práce. Nárůst tak bude podle ekonomů jen dočasný. Úřad práce ČR zveřejní údaje o nezaměstnanosti za červenec ve středu 8. srpna. Meziroční inflace v červenci podle odhadů klesla na 2,2 procenta.

"Trh práce sice nabízí největší počet pracovních míst v historii, v červenci však výrazně působí sezónní efekt příchodu čerstvých absolventů na trh práce, a proto očekáváme nárůst. V dalších měsících však míra nezaměstnanosti opět poklesne pod tříprocentní hranici," uvedl analytik Raiffeisenbank Milan Frydrych.

Tradičně se také podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera projevuje období dovolených v pomalejším přijímání nových zaměstnanců. "Menší nárůst nezaměstnanosti je tak pro červenec typický, pokud bychom tento sezónní výkyv očistili, míra nezaměstnanosti by setrvala na obdobné úrovni, případně ještě nepatrně klesla," uvedl.

Setrvání nezaměstnanosti na 2,9 procenta naopak očekává analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. "Za prvé letos očekávám výrazně nižší příliv pedagogických pracovníků na pracovní úřady. Druhou skupinou, která v červenci rok co rok navyšuje počet nezaměstnaných, jsou absolventi. S ohledem na aktuální velmi silnou poptávku firem po zaměstnáních však předpokládám, že i počet registrovaných absolventů bude tentokráte nižší, než je v tomto období obvyklé," uvedl.

Meziroční inflace v červenci podle odhadů stejných analytiků klesla na 2,2 procenta z červnových 2,6 procenta. Důvodem je nižší růst cen potravin nebo pohonných hmot. Český statistický úřad zveřejní údaje o červencové inflaci ve čtvrtek 9. srpna.

"V červenci měl růst cen patrně mírně zpomalit, a to především díky poklesu cen potravin. Také ceny pohonných hmot v červenci již nerostly tak rychle jako předchozí měsíc a z meziměsíčního pohledu spíše již stagnovaly. Ostatní ceny by měly v červenci také mírně růst z titulu mírně slabšího kurzu koruny a příznivě ekonomické aktivity," uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

I podle analytika Raiffeisenbank Milana Frydrycha by měl růst spotřebitelských cen v červenci polevit. "Odhadujeme meziměsíční pokles cen potravin, nealkoholických i alkoholických nápojů. Pro červenec je také charakteristický pokles cen oblečení a obuvi. Na druhou stranu bude působit zdražení energií a sezónní nárůst cen dovolených," uvedl.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video