Nezaměstnanost v Česku klesla pod šest procent, je nejnižší za sedm let | e15.cz

Nezaměstnanost v Česku klesla pod šest procent, je nejnižší za sedm let

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nezaměstnanost v České republice klesla v říjnu na 5,9 procenta ze zářijových šesti procent. Lidí bez práce bylo 430 432, což je nejméně od února 2009. Meziročně je pokles nezaměstnanosti výraznější, loni v říjnu činila 7,1 procenta a bez práce bylo o 89 206 lidí více.

„V nadcházejících měsících by mohla nezaměstnanost stagnovat nebo, s postupným utlumováním sezónních prací a ukončováním pracovních poměrů na dobu určitou, mírně vzrůst. V meziročním srovnání by měla zůstat na nízkých hodnotách,“ uvedla generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková.

Podle hlavního ekonoma UniCredit Bank nejsou všechny ukazatele příznivé. „Proti minulému rok se poněkud zpomalil průtok lidí přes Úřad práce – méně tedy bylo nově nahlášených případů nezaměstnanosti, ale také méně lidí nově našlo práci,“ komentuje Sobíšek. „Největší změnou bylo ovšem zastavení růstu volných pracovních míst, a to poprvé od ledna 2014. V zastavení jeho růstu se ovšem může odrážet vznikající nejistota podniků ohledně střednědobé budoucnosti.“

Nezaměstnaných bylo v říjnu o 11 460 méně než v září. Z celkového počtu nezaměstnaných bylo v říjnu 413 314 lidí, kteří byli schopni okamžitě nastoupit do práce. Volných pracovních míst meziměsíčně mírně ubylo, zaměstnavatelé jich nabízeli 107 324. Na jedno volné pracovní místo tak nyní připadají čtyři uchazeči. Nejvíce lidí, víc než 15, se uchází o jedno místo na Ústecku. Následují okresy Bruntál, Karviná a Most.

Budou růst mzdy?

Zaměstnavatelé měli v říjnu největší zájem například o pomocné pracovníky ve výrobě, montážní dělníky, kováře a nástrojáře, řidiče nákladních automobilů, autobusů a tramvají, pracovníky v oblasti ochrany a ostrahy či obsluhu pojízdných zařízení. Přednost dávali kvalifikovaným specialistům s praxí.

„Některé úspěšné obory české ekonomiky se dokonce dostávají do situace, kdy se jim nových kvalifikovaných pracovníků nedostává. To se už poměrně brzy odrazí i na výši nabízených mezd,“ myslí si analytik ČSOB Petr Dufek.

Meziměsíční pokles nezaměstnanosti zaznamenalo v říjnu 73 okresů, naopak nárůst podílu lidí bez práce hlásí čtyři regiony. Vůbec největší nezaměstnanost mezi okresy byla na konci října opět na Mostecku, kde činila 11,3 procenta, následuje Karvinsko a Ústecko. Nejnižší míru nezaměstnanosti měla opět Praha - východ s 2,6 procenta.

Mezi jednotlivými kraji mají nejnižší míru nezaměstnanosti Plzeňský kraj, Jihočeský kraj a Praha, a to shodně 4,3 procenta. Nejhůře je na tom Ústecký kraj, kde podíl nezaměstnaných na konci října činil 8,9 procenta.

Hlavně starší lidé

V evidenci Úřadu práce byli nejčastěji klienti s nízkou kvalifikací, se základním, nedokončeným a středním odborným vzděláním, s výučním listem či středním vzděláním s maturitou. Podle věku převažovali nezaměstnaní nad 50 let, kteří tvořili 30,6 procenta z celkového počtu uchazečů.

V mezinárodním srovnání se Česká republika podle Úřadu práce drží dlouhodobě pod evropským průměrem nezaměstnanosti, který je 9,1 procenta. Podle posledních sezónně očištěných údajů evropského statistického úřadu za září mělo Česko míru nezaměstnanosti 4,8 procenta, druhou nejnižší po Německu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video