Nezaměstnanost začala růst, v červenci stoupla na 5,4 procenta

Úřad práce (ilustrační foto)

Úřad práce (ilustrační foto) Zdroj: CTK

V červenci skončil pokles nezaměstnanosti v Česku. Podíl lidí bez práce vzrostl na 5,4 procenta z červnového 5,2 procenta. Analytici počítali s mírnějším růstem. Práci hledalo 392 667 lidí, což bylo o zhruba 8000 více uchazečů než před začátkem prázdnin. Nabídka volných pracovních míst je ale nejvyšší od září 2008, v červenci jich zaměstnavatelé nabízeli 135 758.

V mezinárodním srovnání je česká nezaměstnanost druhá nejnižší v Evropské unii.

„V červenci jsme zaznamenali očekávaný sezónní výkyv. Za mírným nárůstem nezaměstnanosti stojí každoročně se opakující příchod části zaměstnanců ze školství do evidence Úřadu práce ČR a také mírně snížená aktivita firem v letním období v oblasti přijímání nových zaměstnanců z důvodů celopodnikových dovolených,“ uvedla generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková. Podle ní se v menší míře začali hlásit i absolventi škol, kteří ale zatím nezaměstnanost výrazně neovlivňují.

Zaměstnanců ze školství, kteří měli uzavřený pracovní poměr na dobu určitou, se v červenci na úřadech práce nově přihlásilo 3163. Šlo zejména o učitele středních škol, konzervatoří a druhých stupňů základních škol. Úřady v tomto oboru nabízely 2144 volných míst. Mladých lidí bez práce přibylo 1307, meziročně jich naopak bylo o 3850 méně. Na konci července úřady evidovaly 15.925 absolventů a mladistvých. Na celkové nezaměstnanosti se podíleli 4,1 procenta.

Červenec je na pracovním trhu také ve znamení brigád. Úřady nabízely 1112 krátkodobých pracovních poměrů, což bylo o sto víc než v červnu. Zaměstnavatelé hledali nejčastěji pracovníky v zemědělství, lesnictví a rybářství, ale také pro stavebnictví, sklady či uklízeče, číšníky či servírky. Většina zaměstnavatelů ale hledá brigádníky spíše než přes úřady práce prostřednictvím inzerce či přes vlastní zaměstnance.

Nejlépe si vede Plzeňský kraj

V regionálním pohledu pozici jedničky s nejnižší mírou nezaměstnanosti drží Plzeňský kraj s 3,8 procenta, o druhé místo se dělí Praha a Královéhradecký kraj s 3,9 procenta. Nejhorší situace je v Ústeckém kraji, kde nezaměstnanost činila 8,3 procenta. Nejnižší nezaměstnanost vykázaly v červenci okresy Rychnov nad Kněžnou (dvě procenta) a Praha-východ (2,1 procenta). Naopak nejvyšší je tradičně na Mostecku (11 procent) a Karvinsku (10,8 procenta). Osm regionů zaznamenalo v červenci meziměsíční pokles nezaměstnanosti, ve většině regionů (69) ale vzrostla.

Přestože uchazečů o zaměstnání přibývá, nabídka volných míst se rozrůstá. „Rekordní počty volných pracovních míst hlásí i regiony, ve kterých je nezaměstnanost v ČR nejvyšší. Tak například na Ústecku evidoval ÚP ČR nejvíce volných míst od ledna 2001 - celkem 7609 a jejich počet tak dosáhl historického maxima. Na jihu Čech dokonce tamní zaměstnavatelé nabízeli prostřednictvím Úřadu práce ČR nejvíce volných pracovních míst od vzniku veřejných služeb zaměstnanosti v ČR - 9295,“ uvedl ředitel Odboru zaměstnanosti Generálního ředitelství ÚP ČR Jan Karmazín.