NKÚ: Obrana většinu ICT zakázek nesoutěží | E15.cz

NKÚ: Obrana většinu ICT zakázek nesoutěží

Ukázka jízdy tanku T-72
Ukázka jízdy tanku T-72
• 
ZDROJ: ctk

Pvel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rovné dvě třetiny všech zakázek z let 2009 až 2012 na informační a komunikační technologie zadaných ministerstvem obrany nebylo řádně vysoutěženo. Úřad oslovoval předem vybrané dodavatele formou jednacího řízení bez uveřejnění. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad. Podle něj bylo takto utraceno 709 milionů korun.

Rezort rovněž porušil zákon, když v rámci dvou zakázek nakoupil komerční software za 88 milionů. „Tento software ale dodávají i jiní prodejci, a tak mohl být vysoutěžen v otevřeném řízení, což mohlo pozitivně ovlivnit jeho cenu,“ píše se ve zprávě, kterou má E15.cz k dispozici. Reakci ministerstva redakce zjišťuje.

Úředníci se ocitli v zajetí firem

Když kontroloři k 61 procentům zakázek zadaných formou jednacího řízení bez uveřejnění přičetli ještě zakázky, u nichž úředníci využili zákonných výjimek, stoupl podíl nesoutěžený zakázek na ICT dokonce na 72 procent.

Navíc NKÚ zjistil, že smluvní vztahy mezi obranou a dodavateli trvají až dvacet let, na což nedávno upozornil i deník E15. Tito dodavatelé přitom s ohledem na to, že vlastní k systémům autorská práva, získávají zakázky v podstatě automaticky. Kontroloři dospěli k závěru, že konečné ceny zakázek se na 99 procent shodovaly s cenami předpokládanými, které nepřímo určovali sami dodavatelé.

„Ministerstvo nikdy neporovnalo ceny svých dodávek s cenou obvyklou u srovnatelného aplikačního vybavení. Vzhledem k tomu, že si ani nezajistilo autorská práva a vlastnictví licencí, nemůže další aktualizace a úpravy systémů zadat nikomu jinému než dosavadním dodavatelům,“ stojí ve zprávě. Ta rezortu rovněž vytýká, že smluvní vztahy u žádného z dlouhodobě užívaných systémů nezrevidovalo.

Odpovědnost mimo jiné dopadá i na současného ministra Vlastimila Picka. Ten byl v letech 1996 až 2003 náčelníkem spojovacího vojska a později náčelníkem sekce velení a řízení generálního štábu, pod něhož spadají právě rozvoj a výstavba ICT.

Chybují i jiná ministerstva

Na základě údajů z informačního systému veřejných zakázek i dalších zdrojů NKÚ spočítal, že v letech 2009 až 2012 obrana a další ministerstva zadaly zakázky na ICT za 11 miliard korun. Plných 62 procent tohoto objemu putovalo přímo konkrétním dodavatelům bez otevřené soutěže.

Autor: Pvel Otto

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video