Nová cena za aplikovaný výzkum má podobu krystalu | E15.cz

Nová cena za aplikovaný výzkum má podobu krystalu

Nová cena za aplikovaný výzkum má podobu krystalu
Nová cena za aplikovaný výzkum má podobu krystalu
• 
ZDROJ: tacr.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ve čtvrtek 22. října 2015 večer převezmou v nové budově Národního muzea čtyři vítězové prestižní Ceny TA ČR (Technologická agentura České republiky) za nejlepší projekty aplikovaného výzkumu. Mimo jiné si odnesou zcela nový a originální artefakt vytvořený pro tuto příležitost ve sklárnách MOSER. Ten je již hotový a předsedkyně TA ČR Rut Bízková unikátní ceny převzala od jejich autora a zároveň uměleckého ředitele skláren MOSER Lukáše Jabůrka v reprezentativní prodejně firmy v Praze Na Příkopech.

Cena má podobu krystalu. „Témata vítězných projektů a jejich uchopitelnost jsou velmi těžké, ale přeci jenom všechny projekty spojuje jeden prvek, základní kámen, vzorec, a tím je krystal ve všech jeho možných podobách,“ vysvětlil Lukáš Jabůrek. „Je to stavební prvek, buňka, která má nekonečno možností. Roste tak, jak ji živíme naší fantazií,“ dodal. Pan Jabůrek je autorem uměleckých cen všech ročníků Cen TA ČR. Ceny jsou uměleckým originálem mající každý rok jinou podobu.

Broušený šestihranný blok v barvě rosalen (zabarvení do červena koresponduje s barvou loga TA ČR) je 17 cm vysoký, vytvořený speciální technikou tavené plastiky. Díky ní vznikají ve skle shluky bublinek a různých pavučin, zajímavé živé struktury, tajemno. „Říkám tomu duše skla,“ doplňuje Lukáš Jabůrek. Každý blok je přitom unikátní s odlišnou vnitřní strukturou, svým vlastním životem. „V konečném důsledku to ale spojuje vítěze – jednotlivé projekty, kde každý je odlišný, ale všechny spojuje touha po poznání, vývoji a překračování hranic možností, a to nejen vlastních,“ uvedla Rut Bízková. „Je to nádherná práce a my doufáme, že se bude líbit i vítězům Cen TA ČR,“ dodala.

Tavená plastika je sklářská technika, jež se užívala především v 60. letech minulého století. Proces výroby je dost složitý. „Musíte vytvořit model z hlíny nebo polystyrenu, ze kterého odlijete základní model, vydlabete formu, kterou následně tři týdny sušíte. Je to kombinace mramoritu a písku, takže musíte spočítat objem formy, navážit střepy“, popisuje postup autor. Díky tomu na místech, kde se střípky spékají, vznikají závoje bublinek, což dělá z každé ceny unikát.

Sklářský výtvarník Lukáš Jabůrek získal řadu ocenění. Jeho díla jsou zastoupena v mnoha sbírkách u nás i v zahraničí. Od roku 2003 se pravidelně účastní významných sklářských výstav po celém světě. Vedle Cen TA ČR je například autorem darů státních představitelů ČR pro papeže Benedikta XVI. V roce 2003 režisérka Hana Pinkavová natočila o mladém výtvarníkovi krátký film v rámci série Úděl nadání, jako o příkladné mladé osobnosti, která dovede svou pozitivní energií a zápalem pro věc nakazit své okolí, jak se stal nejmladším uměleckým ředitelem velké české sklárny a jak si splnil svůj sen.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video