Novelu horního zákona ekologové vítají,limity chtějí ale zachovat

Ministerstvo průmyslu a obchodu předpokládá, že od roku 2015 by případný postup za limity těžby uhlí v severních Čechách měl záviset výhradně na dohodě vlastníků pozemků, pod kterými se uhlí nachází, a těžebních společností. Do roku 2014 zatím stát o prolomení limitů neuvažuje. Výhled plánuje ministerstvo na podzim vložit do energetické politiky státu.
„Návrh bez náhrady ruší komunistické paragrafy, které umožňují důlním společnostem vyhnat z domova každého, kdo má tu smůlu, že žije nad ložiskem uhlí nebo vápence,“ řekl k novele horního zákona Jan Rovenský z organizace Greenpeace. Doplnil ale současně, že ministr by zrušení paragrafů rád vyměnil za škrtnutí územních limitů těžby, které 20 let chrání severočeské obce a krajinu před těžbou uhlí. Limity přitom nechrání pouze vlastníky domů v Horním Jiřetíně, ale i životní prostředí desítek tisíc lidí žijících v předpolí celkem šesti povrchových dolů, uvedl.
Připomněl, že ODS, TOP 09 a VV se v koaliční smlouvě zavázaly limity těžby zachovat, a dokonce legislativně zajistit. V dodatku ke koaliční smlouvě z tohoto čtvrtka pak slíbily, že novelu chránící vlastnictví v těžebních oblastech do konce roku prosadí ve sněmovně.
„Pokud koalice také dodrží svůj slib a nová energetická politika bude respektovat limity těžby uhlí, prakticky to znamená konec plánů na rozšiřování povrchových dolů a bourání dalších obcí na Mostecku. Všechna čest, je to hlavně výsledek Věcí veřejných a především místopředsedy strany Milana Šťovíčka, který tento bod v koalici soustavně prosazoval,“ doplnil kolegu z Greenpeace Vojtěch Kotecký z Hnutí Duha.
Pokud ale ministr Kocourek své plány nezmění, limity zřejmě padnou. „Další těžba by byla možná jedině v případě jasné a dobrovolné dohody mezi stávajícími vlastníky a těžební společností, což umožní ukončit platnost územních ekologických limitů. Stát by neměl případné pokračování těžby vynucovat vyvlastněním, ale ani brzdit územními limity,“ uvedl již dříve ministr průmyslu a obchodu.