Nový ředitel Kabátek má dostat VZP z minusu

Na své posty předtím rezignovali dosavadní ředitel Pavel Horák a šéf správní rady Marek Šnajdr. Jako důvod oba uvedli neshody s ministerstvem zdravotnictví.
Očekávání ministerstva od nového vedení jsou jasná. Zlepšit hospodaření VZP a její vztahy s lékaři a nemocnicemi. Jako první nového ředitele čeká dokončení jednání o rušení lůžek a smlouvách s nemocnicemi na příští roky.
„Mým hlavním cílem bude udržení dlouhodobé ekonomické stability VZP, nastavení jasných pravidel smluvní politiky a prezentace VZP jako spolehlivého partnera,“ uvedl pro deník E15 Kabátek.
Opozice: nic se nezmění
Členové správní rady z opozice naopak soudí, že změna vedení nic nezlepší. „Samozřejmě se zázračně nezlepší finanční fungování, na tom je potřeba pracovat dlouhodobě,“ řekl ministr Leoš Heger (TOP 09). S novým ředitelem podle něj může přijít nová éra řízení VZP.
Podle Noska by VZP mohla hospodařit vyrovnaně od začátku roku 2015, dříve to není reálné. Od roku 2009 končí saldo VZP (když nezapočteme rezervy a mimořádné injekce) každý rok ve schodku několika miliard korun.
Na správní radě včera opozice neúspěšně navrhla, aby se na nového ředitele vypsalo průhledné výběrové řízení. Nový ředitel byl v tajné volbě vybrán 18 hlasy z 27 přítomných. To odpovídá počtu přítomných zástupců koalice. Pokračování
Jako ředitel VZP má před sebou Zdeněk Kabátek čtyřleté funkční období. Stejně jako jeho jmenování i případná dřívější výměna ale bude záležet na politicích. Sociální demokraté přitom z jeho jména nadšeni nejsou.
„Je to striktně politická figura,“ řekl deníku E15 Jan Žaloudík, stínový ministr zdravotnictví ČSSD. „Žádnou novou dobu od toho nečekám, trošku mě to děsí. Je to Šnajdrův člověk,“ říká Žaloudík.
O tom, jestli by po volbách chtěl prosazovat jeho odvolání, mluvit nechtěl. Záležet bude na tom, jak se v nové funkci osvědčí.
Ministr i opozice říkají: Odpolitizujme vedení VZP
Stejně jako Heger, tak i Žaloudík mluví o potřebě vedení VZP odpolitizovat. „Podle mého vkusu by nemělo být vedení VZP politické, ale odborné. Pokud má být politická kontrola, ať je jen v dozorčí radě,“ tvrdí Žaloudík. Novely, které by měly pravidla pro VZP i ostatní pojišťovny částečně změnit, chce ministerstvo předložit příští rok.
Výměna vedení VZP proběhla po vleklých politických vyjednáváních. Umožnily ji až změny v ODS po stranickém sjezdu. Bývalý předseda správní rady Šnajdr byl totiž jedním z odbojných poslanců ODS, kteří po sjezdu složili svoje poslanecké mandáty.
Svoje další plány Šnajdr nekomentuje. Zatím prý odpočívá v Beskydech. Řadovým členem rady zůstává. I Horák uvedl, že si po předání funkce k 1. prosinci bere volno a žádné další místo „uchystané“ nemá. Na odchodnou bude mít podle své manažerské smlouvy nárok na šest platů, tedy zhruba jeden a čtvrt milionu korun.