Obrněncům za desítky miliard chybí ochrana před drony. Dodat ji mohou české firmy | e15.cz
Štítek Premium

Obrněncům za desítky miliard chybí ochrana před drony. Dodat ji mohou české firmy

Pavel Otto

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

V požadované výbavě nových bojových vozidel pěchoty pro armádu jsou povážlivé díry. Může za to zastaralé zadání, které nereaguje na nedávné ozbrojené konflikty, jako byla válka o Náhorní Karabach v roce 2020. Pokud by se zakázka začala plnit už letos, jak bývalé vedení ministerstva obrany původně předpokládalo, obrněncům by podle informací deníku E15 chyběla účinná ochrana proti útočným dronům. Tu přitom kompletně vyrábějí české firmy.

„Chceme moderní technologie pro moderní bojiště. Týká se to i dálkově ovládaných nebo autonomních bojových systémů,“ řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

Jeden z hlavních problémů tendru na 210 pásových vozidel spatřuje šéfka rezortu v tom, že se vleče už od poloviny minulé dekády. To má negativní dopady nejen na cenový strop ve výši 52 miliard korun, který kvůli inflaci a dražším surovinám či energiím může stoupnout až o třetinu, ale i na takzvané takticko-technické požadavky. Protože je vojsko definovalo před několika lety, některé už neodpovídají aktuálním hrozbám.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery