Odmítáme finanční pomoc OKD, je to manažerské selhání, rozhodla ČSSD

OKD

OKD Zdroj: CTK

ČTK
Sociální demokracie odmítá finanční pomoc těžební společnosti OKD, která prý selhala při své manažerské činnosti. Majitelem OKD je společnost New World Resources (NWR). Vláda bude hledat způsoby pomoci horníkům, pokud budou propuštěni. Po dnešním jednání Ústředního výkonného výboru ČSSD to novinářům řekl ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) se stát nechystá ani koupit důl Paskov.

Situací v OKD, jejímž velkým problémem jsou snižující se ceny uhlí, se bude v pondělí zabývat vláda. Návrh řešení situace, který státu předložila společnost NWR, označil Mládek už dříve za nehorázný. Šéf odborů Josef Středula uvedl, že NWR požadovala přibližně 150 milionů eur (asi čtyři miliardy korun) za to, že bude pokračovat v těžbě.

„Já a kolegyně (Michaela) Marksová jsme dostali podporu v tom navrhovaném směru řešení, že uděláme maximum pro to, aby bylo pomoženo lidem, především horníkům, aby bylo pomoženo kraji, protože situace tam je vážná, ale to neznamená žádnou veřejnou pomoc firmě, která zřejmě docela selhala při své manažerské činnosti,“ řekl Mládek.

Podle ministra bude vytvořena pracovní skupina, která se bude situací v OKD zabývat a bude hledat způsoby pomoci horníkům. Mládek a ministryně sociálních věcí Marksová se chystají příští týden nebo na začátku ledna na Karvinsko zajet.

Jednou z variant řešení situace, které NRW státu navrhla, je dřívější uzavření dolu Paskov nebo jeho převod na stát. „My se nechystáme nic kupovat. My se chystáme pomáhat lidem, kteří eventuálně budou muset odejít,“ řekl Sobotka. Uvedl, že cílem je dát dohromady dost peněz, které by posloužily při rekvalifikaci všech propuštěných z OKD. V celém OKD pracuje více než deset tisíc lidí.

Stát by také mohl podle Sobotky podpořit firmy, které by je zaměstnaly, nebo projekty zabývající se zvyšováním zaměstnanosti. V Moravskoslezském kraji, kde je druhá nejvyšší nezaměstnanost v zemi, je podle něj několik tisíc volných pracovních míst. „Je velmi důležité, abychom přispěli k tomu, aby tato místa byla obsazena lidmi, kteří možná budou muset odejít z uhelného hornictví,“ řekl Sobotka. Bude také chtít, aby byl urychleně přijat zákon umožňující horníkům dřívější odchod do důchodu.

Komunisté, jejichž ústřední výbor zasedal dnes, tvrdí, že státní energetická koncepce by neměla být jen věcí koalice, ale měla by se na ní shodnout zvolená politická reprezentace. Situaci v OKD považují za vážnou kvůli nezaměstnanosti. „Pokud majitelé těžební společnosti chtějí od vlády jednání nebo finanční prostředky, tak jedině proti převzetí majetkové podstaty samotné těžební společnosti,“ uvedla KSČM v prohlášení.

Tajný plán pro OKD: Prodat perspektivní doly, zbytek utlumí Diamo