Odpor proti amnestii sílí, ústavní stížnost podepíše přes 20 senátorů | e15.cz

Odpor proti amnestii sílí, ústavní stížnost podepíše přes 20 senátorů

Václav Klaus
Václav Klaus
• 
ZDROJ: mediafax

ČTK, jih

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ústavní stížnost na zrušení části amnestie téměř jistě podepíše více než 17 senátorů, což je minimální počet k podání stížnosti. Návrh mají senátoři dostat v úterý, odeslat ji chtějí do konce týdne. Odpor proti amnestii sílí i u veřejnosti - na někerých úřadech a školách na prostest sundali portrét Václava Klause.

„Už včera bylo senátorů ochotných podepsat významně přes dvacet,“ uvedla senátorka Alena Dernerová (za Severočechy.cz) a dodala, že jen dnes se jí kvůli stížnosti ozvali další tři kolegové.

Stížnost, kterou po právní stránce připravují advokáti Hana Marvanová a Milan Hulík, je založena na tom, že amnestie porušuje práva rovnosti občanů poškozených amnestovanými a že poškozeným uzavírá možnost domoci se jejich nároků. Dernerová přislíbila, že finální text stížnosti bude zveřejněn. „Myslím, že to není nic tajného,“ uvedla.

Odpor proti amnestii sílí i u veřejnosti. V průzkumech veřejného mínění většina lidí s amnestií nesouhlasí a například facebooková skupina Nesouhlasíme s Klausovou amnestií má přes 300 tisíc sympatizantů a stejnojmenou petici už podepsalo přes 90 tisíc lidí.

„Hrad tohle nečekal. Můžeme se těšit na nějaké další invektivy, ale nám, upřímně řečeno, jsou úplně jedno,“ poznamenala senátorka. Reagovala tak na vyjádření prezidentova mluvčího, podle něhož je ústavní stížnost jen politickým gestem. Klaus sám popřel, že měla amnestie pomoci konkrétním stíhaným v ostře sledovaných kauzách a dodal, že ho takové spekulace urážejí.

Dernerová k námitkám uvedla, že ústavní stížnost není žádným zviditelňováním. „Prostě je to jenom vyjádření toho, co cítí většina národa,“ řekla. Ústavní stížností má podle ní napravit bezpráví, kdy jedna skupina lidí, a to ta špatná, je povýšena na tu normální,“ dodala.

Portrét dolů

Na protest proti prezidentské amnestii starostové některých obcí a ředitelé různých škol sundali ve svých úřadech a školách portrét Václava Klause. K protestu se přidávají další úřady. K dnešnímu poledni se připojila více než stovka starostů v celé republice, řekl dnes starosta obce Želechovice nad Dřevnicí na Zlínsku Michal Špendlík, který patřil k iniciátorům akce.

„Lidé se nám spontánně ozývají. Od vyhlášení amnestie za námi lidé chodí a ptají se, proč se to stalo a jestli s tím můžeme dělat. Naše možnosti jsou omezené, tak jsme se rozhodli alespoň takto protestovat,“ uvedl Špendlík.

Záměrem akce, která vznikla v pátek, bylo získat podporu co nejvíce starostů. „Tajně jsme doufali, že se to může rozšířit i do vyšších pater politiky,“ podotkl starosta, jemuž na amnestii vadí především to, že byla zastavena stíhání za úmyslné trestné činy, včetně majetkových, a osvobozeny osoby za ně odsouzené. „Dokázali bychom pochopit, že za neúmyslný trestný čin byl někdo osvobozen, může mu být dána druhá šance. Ale tohle vypadá jako předem promyšlený krok,“ podotkl Špendlík.

Portrét Václava Klause už nevisí ani na obecním úřadě ve Vysokém Poli na Zlínsku. „Prezidentův portrét má dokreslit důstojnou atmosféru místa. Prezident má také být vzorem pro děti, které se ve školách učí základům morálky a dobrým mravům. Ovšem Václav Klaus svým rozhodnutím udělit velkorysou amnestii mezi jinými i tunelářům, korupčníkům a podvodníkům, ztratil morální právo být prezidentem slušných a poctivých lidí,“ uvedl tamní starosta Josef Zicha. Vyzval své kolegy ve vedení obcí, aby až do konce Klausova funkčního období odstranili ze stěn jeho portréty.

Starostové Želechovic i Vysokého Pole kandidovali v posledních volbách za hnutí Starostové a nezávislí, protestní akce podle nich však není politicky motivovaná. „Uvítáme starosty či ředitele jakýchkoliv názorů a z jakýchkoliv stran, kteří nás podpoří,“ uvedli.

Autor: ČTK, jih

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video