Okamurův Úsvit opustí většina členů. Založí si novou stranu | E15.cz

Okamurův Úsvit opustí většina členů. Založí si novou stranu

Tomio Okamura
Tomio Okamura
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Celostátní konference hnutí Úsvit se rozhodla pro vytvoření nové strany a odmítla představu předsedy Tomia Okamury o dalším směřování uskupení. Po asi dvouhodinovém jednání to oznámil Okamura, podle něhož tak byl dokonán stranický puč. Hlasování skončilo poměrem pět ku čtyřem. Poslance, kteří se postavili proti němu, vyzval Okamura k odchodu ze Sněmovny i ze strany. Ti to odmítli. Chtějí prověřit hospodaření hnutí.

„Stranický puč byl dokonán, kolegové převzali hnutí Úsvit a zakládají novou, svoji, jejich politickou stranu,“ prohlásil před novináři Okamura.

„Zradili program, zradili mě i 350 tisíc voličů. Vyzýváme, ať poslanci, kteří zakládají jinou politickou stranu, složí své poslanecké mandáty,“ řekl také. „A ti, kdo chtějí, ať si založí novou politickou stranu, ale ať nejdříve vystoupí z hnutí Úsvit,“ uvedl dále Okamura.

Podezřelé hospodaření

Většina účastníků konference Okamurovu interpretaci dění v Úsvitu odmítá, nejde podle nich o puč, ale o snahu stranu otevřít. „Konference vyslovila souhlas s postupem poslanců a vedení hnutí Úsvit a potvrdila jejich hlasování,“ uvedl mluvčí hnutí Jan Zilvar. Konference také Okamurovi uložila respektovat hlasování poslaneckého klubu a předsednictva, které nedávno rozhodly o vytvoření nové strany.

Členové hnutí dále pověřili komisi pod vedením poslance Jiřího Štětiny, aby prověřila hospodaření hnutí. Konference přitom konstatovala, že „disponibilní finanční prostředky do konce volebního období jsou nula korun“. Analýza má být zpracována do 20. března.

Šéf poslanců Úsvitu Marek Černoch vyjádřil přesvědčení, že strana může i přes spory fungovat dál. „Poslanecký klub dál funguje, nic se nemění,“ míní. Okamura řekl, že si rozmyslí, jak bude postupovat dál.

Kandidáti na členství nezasáhli

Své kolegy obvinil z toho, že neumožnili přijetí dvou nových členů do hnutí, a chovají se tak v rozporu se svými prohlášeními. Většina členů ale Okamurův návrh vnímala jako snahu o manipulování poměru při hlasování, které nakonec skončilo nejtěsnějším rozdílem. Odmítli také, že se staví proti programu přímé demokracie. Program prý nezradili, a proto rozhodně nebudou skládat mandát.

Deset ze 14 členů poslaneckého klubu Úsvitu podpořilo založení nové politické strany pro hájení národních zájmů, která chce spolupracovat mimo jiné s francouzskou krajně pravicovou Národní frontou. Podporu návrh získal i na předsednictvu. Nové uskupení má být otevřené všem zájemcům o vstup, včetně samotného Okamury. Ten to ale odmítá.

Úsvit přímé demokracie
Vznik Hnutí vzniklo na jaře 2013, zaregistrováno bylo v polovině června. Za jeho vznikem stojí podnikatel a od roku 2012 i senátor Tomio Okamura (od července do června 2013 byl oficiální název hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury). Okamura se chtěl zúčastnit i předloňské přímé volby prezidenta, kvůli nedostatku platných hlasů na petici byl ale vyřazen.
Předseda Tomio Okamura, od 1. července 2013
Účast ve volbách V předčasných volbách do Sněmovny v říjnu 2013 získal Úsvit 6,88 procenta hlasů a 14 poslaneckých mandátů (má stejně poslanců jako lidovci). Ve volbách do Evropského parlamentu v květnu 2014 Úsvit na poslanecký mandát nedosáhl, získal jen 3,12 procenta hlasů. Loni na podzim hnutí také vyslalo deset kandidátů do senátních voleb, žádný z nich ale nepostoupil ani do druhého kola.

Úsvit a ego Tomia Okamury

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.