Památkáři odmítli německým rytířům vydat Bouzov. Spor míří k soudu

Hrad Bouzov

Hrad Bouzov Zdroj: CC BY 2.0: Jakub Sokolovsky

Hrad Bouzov zůstane v majetku státu. Podle Národního památkového ústavu (NPÚ) byl hrad konfiskován už na základě Benešových dekretů. Současný zákon o majetkovém vyrovnání státu s církvemi se tak na něj nevztahuje. O hrad žádal Řád bratří domu Panny Marie v Jeruzalémě známý též jako Řád německých rytířů (Německý řád). Ten se hodlá nyní soudit.

Německý řád požádal o vydání bouzovského hradního areálu, jeho mobiliáře a dalších budov loni v listopadu. Ministerstvo kultury už tehdy žádost zpochybnilo s tím, že Bouzov byl zabaven už v roce 1945 na základě dekretů tehdejšího prezidenta republiky Eduarda Beneše. Žadatelé ale argumentovali tím, že konfiskaci majetku před únorovým pučem v roce 1948 zrušil soud.

„Zaprvé neproběhla konfiskace podle dekretů prezidenta Beneše a zároveň byl veškerý majetek převzat státem až po 25. únoru 1948 většinou podivuhodnými vyhláškami z let 1949 až 1953,“ řekl České televizi vikář Velmistra řádu Metoděj Hofman.

Národní památkový ústav ale žádost o vydání majetku odmítl. Podle památkářů Bouzov v únoru 1948 Německému řádu nepatřil. „Požadované věci nepatřily dle závěrů NPÚ do původního majetku žadatele a podmínky pro vydání tak nebyly splněny,“ uvedla Simona Juračková z památkového ústavu.

Spor o hrad zamíří k soudu

Zástupci Řádu německých rytířů prý nic jiného než zamítnutí ani neočekávali. „Žádný státní úředník nebude riskovat, že by dal cokoliv, co je jakkoliv pochybné v těchto kauzách. Proto byla dána příležitost obracet se na nezávislé soudy,“ shrnul Hofman. Podle jeho slov se NPÚ dostatečně neprobral vším, co Německý řád předložil.

Celý spor tak bude řešit soud. Řád má podle svých vyjádření dostatek důkazů, aby mu soud uznal jeho nároky na bouzovský hrad. Navíc rytíři požadují i další nemovitosti, například Karlovu Studánku nebo zámek Bruntál.

Starosta Bouzova: Majitelem by měl být stát

Podle starosty Bouzova na Olomoucku se dalo předpokládat, že otázka kolem vydání hradu bude problematická. „Předpokládal jsem, že bude ještě nějak pokračovat soudní řízení. Indicie, že by se to vydávat nemělo, jsme měli,“ řekl starosta Bouzova Zdeněk Foltýn. Jak už dříve prohlásil, obec by uvítala, kdyby hrad zůstal v rukou státu.

Národní památkový ústav aktuálně odmítl také restituční výzvu, která se týkala tří obrazů z fary v Otaslavicích. Ústav prý nedokázal dohledat žádné obrazy, které by žádosti mohly odpovídat. Ústav eviduje 47 výzev k vydání církevního majetku. Sedmnáct z nich odmítl, některé postoupil jiným institucím nebo zahájil správní řízení s pozemkovým úřadem.

Historie Řádu německých rytířů sahá až do 12. století
- Řád vlastnil před druhou světovou válkou na severu Moravy rozsáhlé majetky. Řeholníkům patřily kromě polností a lesů také hrady Sovinec a Bouzov, zámek v Bruntále nebo lázně Karlova Studánka. Provozovali řadu školských zařízení, nemocnice či domovy důchodců.
- O majetek přišel řád, který měl od 19. století své sídlo v Bruntále, už krátce po odtržení Sudet od Československa, v říjnu 1938. Z rozhodnutí Adolfa Hitlera byl Německý řád zrušen jako nepřátelský říši a nemovitosti zabaveny, někdy převedeny na nové vlastníky. Hrad Bouzov získal šéf SS Heinrich Himmler, na Sovinci internovali zajaté francouzské důstojníky.
- Už po válce se představitelé řádu snažili o navrácení majetku, na který byla nejprve uvalena národní správa a nakonec jej stát zabavil, ale bez úspěchu. Tehdejší Nejvyšší správní soud sice v únoru 1948 rozhodl, že majetek má připadnout opět řádu, existují ale pochybnosti o tom, jestli verdikt vstoupil v platnost. Definitivní konec nadějí na navrácení majetku pak přinesl komunistický převrat.
- Současné snahy o navrácení Bouzova a Sovince podle zákona o církevních restitucích nejsou první. O Bouzov, Sovinec i další nemovitosti se představitelé řádu, který po listopadu 1989 obnovil svou činnost, přihlásili již v polovině 90. let. V lednu 1998 pražský městský soud konstatoval, že soudy nikdy pravomocně nerozhodly o zrádcovství řádu, a konfiskace jeho majetku tudíž byla neplatná. Němečtí rytíři se tak o majetek soudili i nadále.
- V květnu 2006 situaci zkomplikoval verdikt olomouckého okresního soudu, podle něhož současný Německý řád, který žádal o Bouzov, není právním nástupcem původního řádu. Neúspěchem skončila o rok později i kasační stížnost řádu, podaná u Nejvyššího správního soudu (NSS), ve které se po skoro 60 letech domáhal doručení rozhodnutí o navrácení majetku z roku 1948. Tento verdikt NSS potvrdil i Ústavní soud.
- Loni v listopadu Německý řád požádal v rámci církevních restitucí o vydání hradů Bouzov a Sovinec, lázní Karlova Studánka a zhruba 13 500 hektarů pozemků. Řád oznámil, že požádá také o vydání movitých věcí.
- První náměstek ministra kultury František Mikeš krátce poté řekl, že Německý řád nemá na vydání hradu Bouzov a dalšího majetku nárok, neboť ten byl zabaven podle Benešových dekretů. Se stejným argumentem dnes Národní památkový ústav oznámil, že odmítl Bouzov v rámci církevních restitucí vydat.
- Žádosti někdejšího Řádu německých rytířů o navrácení majetku značná část veřejnosti vnímá s nevolí, zejména kvůli kontroverzně vnímané historii řádu. Už po válce například skupina poslanců národních socialistů žádala vládu, ať navrácení majetku nedopustí. Poslanci včetně Milady Horákové tehdy mimo jiné tvrdili, že vedoucí činitelé a zaměstnanci řádu ve Slezsku vstoupili do řad Henleinova hnutí.
- Vášně budilo možné vracení majetku německým rytířům také po roce 1989, petici proti restituci, iniciovanou kastelány Bouzova a Sovince, podepsaly v roce 1997 tisíce lidí. Velmi výrazně vystupoval proti navrácení majetku někdejší ministr kultury za ČSSD Pavel Dostál, známý rezervovaným postojem k církvím, který například říkal, že má důkazy o kolaboraci řádu s nacistickým Německem. „Určité zakolísání v postojích příslušníků Německého řádu“ přiznávají i jeho současní představitelé, kteří zároveň dodávají, že řada řeholníků skončila v koncentračních táborech nebo se zapojila do odboje.
- Současný řád, který působí v Německu, Itálii a zemích někdejší habsburské monarchie, navazuje na činnost společenstva, jež koncem 12. století založili v Palestině němečtí kupci. Původně špitální řád se postupně stal jedním z nejmocnějších křesťanských rytířských řádů středověku, od 13. století ovládal značnou část baltského pobřeží. Jeho úpadek začal po bitvě u Grunwaldu roku 1410, kde rytíři podlehli polsko-litevským vojskům, později jeho činnost výrazně zasáhla i reformace.
- Na území dnešní ČR přišel řád již ve 13. století. Nyní žádané nemovitosti získal především po bitvě na Bílé hoře, v roce 1621 statek v Bruntálu, o dva roky později koupil panství Sovinec a roku 1696 získal i Bouzov. V první polovině 19. století na severní Moravu přesunul Řád německých rytířů své hlavní sídlo